Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Ciąża a odbywanie stażu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urlop macierzyński, ojcowski i wychowawczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
arturj

PostWysłany: Pią, 03 Cze 2005, 09:23    Temat postu: Ciąża a odbywanie stażu Odpowiedz z cytatem

Witam.
Moja dziewczyna aktualnie odbywa staż z urzędu pracy jako absolwentka, po miesiącu okazało się że jest w ciąży, teraz niestety niewiemy czy może iść na chorobowe i co wogule jej przysługuje bo poniekąd to niejest umowa jako taka z pracodawcą tylko z urzędem pracy. Czy ktoś wie coś na ten temat??
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bieta
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Sro, 08 Cze 2005, 18:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

umowa o odbywanie stazu absolwenckiego powinna regulować te zagadnienia jak np. choroba, czy zaśwaidczenie st. stanu ciąży - odpowiedzi trzeba szukać w urzedzie pracy -
arturj

PostWysłany: Sro, 08 Cze 2005, 19:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie urząd pracy twierdzi że będą jej pałacić do końca stażu ale skora ma opłacany ZUS to chyba oni też powinni coś dożućić jak wygaśnie umowa dotycząca stażu.
Powrót do góry
borowik

PostWysłany: Wto, 19 Lip 2005, 10:21    Temat postu: niestety - bezrobotna Odpowiedz z cytatem

Pozwoliłem sobie zadzwonić do UP, z zapytaniem jakie przysługują mi prawa, na wypadek gdybym w ostatnim tygodniu stażu "ciężko zachorował". Pani na informacji wyjaśniła mi, że na stażu jestem nadal bezrobotnym i taki posiadam właśnie status. Oznaca to, że do końca stażu będą mi wypłacane pieniążki "stypendium stażowe", a po jego zakończeniu już nie. To czy w czasie zakończenia stażu jestem "chory" czy nie, nie zmienia mojego statusu jako bezrobotnego. Zatem beznadzieja. Sad
Czy ktoś potrafi powiedzieć coś bardziej optymistycznego?
Powrót do góry
Myfka

PostWysłany: Wto, 19 Lut 2008, 09:39    Temat postu: ciąża a staż Odpowiedz z cytatem

Potrzebuje rady Sad wiem,że zaraz może ktoś napisać,żebym poszła do Biura Pracy,ale u nas są tak "sympatyczne panie",że.... Chodzi mi o to,że od miesiąca jestem na stażu i mam umowe do końca listopada....okazało się jednak,że jestem w trzecim miesiącu ciąży....czy jeśli sie przyznam to biuro pracy skróci mi staż?? jeśli będą chcieli tak zrobić to czy moge się nie zgodzić? bardzo potrzebuje teraz tych pieniędzy i nie chce aby skracali mi staż Sad prosze, jak ktoś może mi pomóc to niech napisze.
Powrót do góry
borowik

PostWysłany: Wto, 19 Lut 2008, 12:22    Temat postu: Praacodawcą jest Urząd Pracy Odpowiedz z cytatem

Witaj, sytuacja wygląda następująco:
Twoim pracodawcą jest Urząd Pracy, to on płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Zatem, jeżeli obawiasz się o staż jako stałe źródło dochodów, to stypendium stażowe UP będzie wypłacał do końca stażu (listopada) niezależnie od tego czy jesteś zdrowa i chodzisz do pracy, czy też źle się czujesz i Twój lekarz prowadzący skieruje Ciebie na L4 - na którym będziesz do końca trwania umowy.
Oczywiście L4 - ce9264c3 być źle widziane przez Zakład w którym odbywasz staż. Tu jeżeli zależy Ci na wyrobieniu sobie dobrej opinii i ewentualne przyszłe zatrudnienie, to masz na to najbliższe 3 m-ce - potem już Maleństwo będzie na tyle duże, że będzie zwracać na siebie uwagę i Twoją i otoczenia. Tu, tj w Zakładzie odbywania stażu, to już zależy od Nich, tj, mogą np. nie czekając do listopada, zatrudnić Cię i wówczas masz umowę o pracę, czyli koniec stażu, ale i przysługują ci pełne prawa pracownicze (macierzyński itd). Wersja dość optymistyczna ale nie niemożliwa. Najlepiej wybadaj, jakie jest nastawienie w Zakładzie i czy masz ewentualne szanse na zatrudnienie. Jeżeli okaże sie, że nie, to o dochody z stypendium stażowego możesz być spokojna, tj. czy pracujesz, czy jesteś na L4 - UP musi Ci je wypłacać.
Życzę powodzenia i zdrowia
Powrót do góry
fragila

PostWysłany: Wto, 19 Lut 2008, 13:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja wyczytałam w gazecie poradę prawną Pani mecenas że jeśli osoba w czasie stażu jest na zwolnieniu lekarskim i jest w ciąży i staż się skończy a ona nadal jest na zwolnieniu lekarskim to UP musi płacić jej nadal piniądze za zwolnienie lekarskie do dnia porodu w kwocie równej 100% stypendium miesięcznego jakie otrzymywała na stażu jeśli przebywa na zwolnieniu lekarskim. To była gazeta Mamo to ... albo podobna poszukam w stercie gazet:)
Powrót do góry
Myfka

PostWysłany: Wto, 19 Lut 2008, 15:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziekuję bardzo za tak szybką dpowiedź, chociaż tu można liczyć na pomoc Smile mi głównie chodzi o to,żeby nie powiedzieli mi w biurze pracy,że skoro jestem w ciąży to zrobią mi aneks do umowy i po prostu zostanie skrócona, bo co ja wtedy zrobie Sad nie mam najmniejszych szans na zatrudnienie w tym miejscu, oni tylko stażystów przyjmują a pracodwca wie,że jestem w ciąży i powiedział,że jemu to nie przeszkadza. czyli będę normalnie do końca listopada? DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM Smile
Powrót do góry
Myfka

PostWysłany: Pon, 25 Lut 2008, 09:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Musze się znowu poradzić Sad w biurze pracy byłam i chcą zrobic mi aneks do umowy o skrócenie Sad czy ja moge się nie zgodzić?? mam jakieś prawo?? Sad
Powrót do góry
fragila

PostWysłany: Pon, 25 Lut 2008, 11:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mogą ci skrócić stażu ze względu na ciążę. Nic takiego nie wyczytałam w ustawie.

USTAWA
z dnia 20 kwietnia 2004 r.
o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy1)
(Dz. U. z dnia 1 maja 2004 r.)
Powrót do góry
Myfka

PostWysłany: Pon, 25 Lut 2008, 12:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Powrót do góry
aga14

PostWysłany: Pią, 29 Lut 2008, 14:32    Temat postu: ciąża a staż Odpowiedz z cytatem

Witam! Jestem na stażu od końca października do końca marca (łącznie 5 miesięcy). W miejscu gdzie odbywam staż chcą mi go przedłużyć do sierpnia. Obecnie jestem w 4 miesiącu ciąży. Zakład o tym wie. Mogę iść na zwolnienie do końca trwania stażu jeśli mi go przedłużą? Co ze stypendium stażowym? Czy w takim przypadku coś mi przysługuje? Czy rodzaj ciąży ma na to jakiś wpływ?
Powrót do góry
Myfka

PostWysłany: Czw, 08 Maj 2008, 13:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Już pisałam tu kiedyś, ale musze znowu bo mam problem a nikt nie chce udzielić mi odpowiedzi Sad jestem na zwolnieniu lekarskim, bo lekarz sam mnie skierował ze względu na ryzyko....tylko teraz biuro pracy chce przerwać mi staż Sad zadzwoniła kobieta do mojego pracodawcy w sprawie zerwania umowy, jednak on nie chce, bo nie widzi powodu, dała mu jasno do zrozumienia,że lepiej dla niego bedzie jeśli się zgodzi....gdy zapytał o powód podała mu jakąś ustawe, sprawdzłam ją i okazuje się,że dotyczy tego,że mogą mi przerwać gdy nie przyjde do pracy bez powodu lub po spożyciu alkoholu, a wiadomo - takiej sytuacji nie było, nastepnego dnia jako powód podała,że nie jest realizowany plan stazu....czy oni tak mogą? mogą mi przerwać staż bo jestem na zwolnieniu lekarskim?? kto płaci mi chorobowe ZUS? czy PUP? błagam, powiedzcie mi jeśli wiecie coś na ten temat, to moje jedyne źródło dochodów i nie chce przrwania stażu akurat gdy ma mi się dziecko urodzić Sad
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urlop macierzyński, ojcowski i wychowawczy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: