Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Termin i sposób wypłaty wynagrodzenia

Autor: Łukasz Obrał

Artykuł omawia zagadnienia związane z podstawowym obowiązkiem pracodawcy w stosunku do pracownika, jakim jest wypłata wynagrodzenia.

Pracodawca ma obowiązek wypłacania wynagrodzenia należnego pracownikowi w stałym i ustalonym z góry terminie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z art. 85 § 1 Kodeksu pracy wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu. Istnieje możliwość ustalenia częstszych wypłat np. cotygodniowych. Częstsze wypłaty mogą być przewidziane w regulaminie pracy, w przepisach branżowych lub w indywidualnej umowie łączącej pracownika z pracodawcą.

Wynagrodzenie za pracę regulowane raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Niektóre szczegółowe uregulowania prawa pracy mogą zawierać przepisy, zgodnie z którymi wynagrodzenie wypłacane jest z góry. Na przykład – zgodnie art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela – nauczycielom pensja wypłacana jest comiesięcznie z góry, w pierwszym dniu miesiąca.

Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, to pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie w dniu poprzedzającym taki dzień.

Niektóre określone składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc (np. premie kwartalne), wypłaca się z dołu, w innych terminach określonych w przewidujących te świadczenia przepisach płacowych.

Według art. 86 § 1 K.p. pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.

Miejsce, termin i czas wypłaty wynagrodzenia powinny być określone w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy, takich jak układy zbiorowe czy ustawy. Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników powinni ustalić miejsce, termin i czas wypłaty wynagrodzenia zarządzeniem. Ustalenia w tym zakresie mogą też być regulowane indywidualną umową o pracę.

Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej. Częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.

Zgodnie z art. 86 § 3 K.p. wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacane do rąk pracownika. Inny sposób wypłaty – w tym przelewem na konto bankowe czy też przekazem pocztowym – dopuszczalny jest wyłącznie, jeżeli układ zbiorowy tak stanowi lub pracownik wyraził na to pisemną zgodą.

Pracodawca nie może zobowiązać pracownika do wskazania konta bankowego, na które mógłby dokonywać przelewu wynagrodzenia. Jeżeli pracownik nie zgodzi się na przekazywanie wynagrodzenia na jego konto bankowe lub konta nie posiada, to pracodawca powinien wypłacać mu wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonym w regulaminie pracy lub innych przepisach prawa pracy.

Należy pamiętać, iż w przypadku dokonywania przelewu wynagrodzenia na konto bankowe, pracownik powinien mieć możliwość dysponowania pieniędzmi w terminie wypłaty.

Niewypłacenie przez pracodawcę wynagrodzenia w ustalonym miejscu, terminie i czasie jest równoznaczne z nienależytym wykonaniem przez pracodawcę swojego zobowiązania. Niezależnie od tego, czy pracodawca ponosi odpowiedzialność za opóźnienie, pracownik może żądać odsetek za opóźnienie w wypłaceniu należnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli w umowie o pracę nie określono wysokości odsetek za nienależyte wykonanie zobowiązania, pracownik ma w takiej sytuacji prawo domagania się odsetek ustawowych.

Oprócz odsetek za zwłokę pracownik może żądać odszkodowania za szkodę spowodowaną nieterminowym wypłaceniem wynagrodzenia za pracę.

Naruszanie przez pracodawcę obowiązków związanych z wypłatą wynagrodzenia może zostać potraktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy. Powoduje to, że w takiej sytuacji pracownik może rozwiązać z pracodawcą umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »