Przewodnik po prawach Frankowicza

• Autor: Artykuł Partnera

Kredyty frankowe były niezwykle popularne w połowie pierwszej dekady XXI wieku. W pewnym momencie udzielano ich znacznie więcej niż kredytów złotówkowych. Po pewnym czasie okazało się jednak, że banki stosowały w umowach kredytów frankowych tzw. klauzule abuzywne, czyli niedozwolone zapisy przenoszące całą odpowiedzialność za wahania kursów walutowych na kredytobiorców. Dlatego dziś tzw. frankowicze coraz częściej zwracają się do sądów celem unieważnienia swoich umów i uzyskują korzystne wyroki. Dowiedz się, jak możesz zawalczyć o swoje prawa!


Przewodnik po prawach Frankowicza

Początek kredytów we frankach

Pierwsze pożyczki we frankach szwajcarskich były przyznawane na zakup samochodu. Pojawiły się w 1996 r. Po kilku latach banki zaczęły proponować kredyty hipoteczne w tej walucie, a najwięcej ich przydzielono w latach 2006-2008. Kredyty frankowe bardzo się wówczas opłacały, ponieważ oferowały znacznie niższe oprocentowanie niż kredyty złotówkowe. W praktyce oznaczało to duże różnice w wysokości rat. Przy zawarciu umowy kredytowej we frankach można też było liczyć na znacznie większą zdolność kredytową.

Szok walutowy i jego konsekwencje

Szok walutowy to po prostu cena jednej waluty wyrażona w drugiej. W 2008 r., gdy kredyty frankowe były bardzo popularne, 1 CHF kosztował ok. 2 PLN. W kolejnych latach cena franka szwajcarskiego w złotówkach zaczęła jednak szybko rosnąć, a w 2022 r. przekroczyła nawet 5 PLN. Oznaczało to, że frankowicze musieli spłacać nawet dwukrotnie większe raty.

Niewystarczająca wiedza na temat ryzyka walutowego sprawiła, że wiele osób nie było gotowych na taką sytuację. Doprowadziło to do problemów finansowych wielu rodzin i trudności ze spłatami zobowiązań.

Spory frankowiczów z bankami

W 2019 r. w polskim sądzie zapadł pierwszy wyrok stwierdzający nieważność umowy kredytowej zawartej we frankach ze względu na zastosowane w niej tzw. klauzule abuzywne. Po tym wydarzeniu kolejni frankowicze zyskali odwagę i zaczęli zwracać się do sądów. Okazało się, że niedozwolone zapisy przenoszące całą odpowiedzialność za zmiany kursów walut na kredytobiorcę były stosowane w wielu umowach frankowych.

Obecnie zdecydowana większość spraw frankowych trafiających przed sąd jest rozpatrywana pozytywnie dla konsumentów. Niewielka część kredytobiorców decyduje się także na zawarcie ugody z bankiem.

Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

Sprawy frankowiczów wielokrotnie trafiały do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Po ostatnim wyroku TSUE polskie sądy uznają za bezzasadne roszczenia banków w sprawie rekompensaty od kredytobiorcy za korzystanie z kapitału na zakup nieruchomości. Oznacza to, że jeśli umowa kredytowa we frankach zostanie unieważniona, kredytobiorca jest zobowiązany jedynie do spłaty bankowi całego pożyczonego kapitału. Jednocześnie może otrzymać zwrot wykonanej nadpłaty w postaci odsetek.

Alternatywy dla kredytów frankowych

Obecnie kredyty hipoteczne są udzielane tylko w złotówkach. Frankowicze mają natomiast do dyspozycji różne narzędzia w celu rozwiązania swoich problemów. Banki coraz częściej są skłonne do zawierania ugód oraz przewalutowania kredytów. Najlepszym rozwiązaniem dla konsumenta jest jednak unieważnienie umowy kredytowej, co wymaga wkroczenia na drogę sądową.

Podsumowanie

Obecnie przyszłość frankowiczów jawi się w jasnych barwach. Zdecydowana większość spraw sądowych przeciwko bankom jest rozstrzygana na ich korzyść. Oczywiście sam fakt konieczności wkroczenia na drogę sądową w celu dochodzenia swoich spraw można uznać za pewną wadę, ale i tak frankowicze znajdują się obecnie w znacznie lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu.

Jesteś zainteresowany unieważnieniem swojej umowy kredytowej? A może otrzymałeś od banku propozycję ugody i wahasz się, czy ją przyjąć? Konsultacja z prawnikiem zaznajomionym z prawami i sytuacją frankowiczów będzie najlepszym rozwiązaniem. Jednym z miejsc, do których można się zwrócić jest kancelaria PZ Adwokaci. Oferuje ona kompleksową pomoc frankowiczom oraz możliwość bezpłatnej analizy Twojej umowy kredytowej.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »