Jak dostać pracę zdalną bez doświadczenia

• Autor: Artykuł Partnera

Znalezienie pracy bywa niełatwe, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia. Warto więc wiedzieć jak zdobyć pracę zdalną bez doświadczenia i jak zainteresować rekruterów swoim CV.

Jak dostać pracę zdalną bez doświadczenia

Jak zacząć szukać?

W poszukiwaniu pracy często najtrudniejszy jest ten pierwszy krok, szczególnie wtedy, gdy nie mamy do końca sprecyzowanych zawodowych wizji. Istotne jest to jak zabrać się do szukania pracy. Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, co jest naszym priorytetem. Czy chcemy przede wszystkim rozwijać się w swojej branży, wykorzystać wiedzę zdobytą na studiach czy też zależy nam na zarobieniu pieniędzy? Może też potrzebujemy się przebranżowić i już w praktyce nauczyć nowego zawodu? Jeśli poszukiwana praca ma być przejściowa i jej głównym celem jest zdobycie pierwszego doświadczenia, warto, żeby przydało się ono w jakimś stopniu w docelowej roli, do której aspirujemy.

Dobrą opcją na początek może być staż, praktyka – często taka forma współpracy z firmą owocuje zatrudnieniem na umowę po pewnym czasie i jest znakomitym wstępem do kariery zawodowej. Staż pozwala zdobyć umiejętności praktyczne i zaprezentować się przyszłemu pracodawcy z najlepszej strony. Warto też mieć na uwadze, że wiele firm poszukuje osób, które niekoniecznie mają branżowe doświadczenie, ale posiadają konkretne wykształcenie i kwalifikacje. Wiele ofert z tego zakresu znajdziemy na portalach, które stanowią bazę ogłoszeń o praktykach.

Żeby zainteresować swoją osobą konkretnego rekrutera dobrze jest przygotować profesjonalne CV. Powinno ono zaprezentować nas, nasze umiejętności i przyciągnąć uwagę.

Pierwsze CV z szablonem

Napisanie CV nie jest łatwe. Po pierwsze, zawsze związane jest z selekcją informacji, które warto o sobie podać. Nie każde życiowe osiągnięcie nadaje się do cytowania w CV – informacja, że podstawówce wygraliśmy konkurs recytatorski niekoniecznie zapewni nam powodzenie w procesie rekrutacyjnym. Z drugiej strony, czasem nietypowe informacje mogą zwrócić uwagę na naszą osobowość i umiejętności miękkie. To że na przykład mamy tytuł sushi mastera może nie odpowiadać kwalifikacjom zawodowym w roli, na którą aplikujemy, ale z pewnością zainteresuje rekrutera, ponieważ nie jest typową zdolnością, a pokazuje na przykład, że ma on do czynienia z osobą precyzyjną.

Jeśli nie mamy doświadczenia, warto wyeksponować swoje wykształcenie, umiejętności, zdolności interpersonalne – w taki sposób, aby zainteresować pracodawcę, ale również aby nie sprawiać wrażenia, że próbujemy "lać wodę". Nie bez znaczenia jest też strona wizualna CV, powinno ono przyciągać uwagę i sprawiać eleganckie, schludne wrażenie. Warto skorzystać z opcji takiej jak szablony CVMaker – pozwolą one stworzyć zgrabny życiorys, nawet jeśli nie mamy umiejętności graficznych. W CV umieścić można też nasze zawodowe cele, podkreślić nastawienie typu "learner mindset" – dla pracodawcy będzie to jasne określenie, że ma do czynienia z osobą, która chce się uczyć i rozwijać. Nawet jeśli nie mamy doświadczenia związanego typowo z zatrudnieniem, nie zapominajmy o wolontariatach, stażach, różnych okazjach, podczas których mogliśmy wykorzystać umiejętności pracy w zespole – na przykład w uniwersyteckiej drużynie sportowej, w chórze czy kole naukowym.

Jak zdobyć pracę zdalną bez doświadczenia?

Dla wielu osób możliwość pracy zdalnej jest jedną z najważniejszych korzyści związanych z podjęciem zatrudnienia. Wydaje się jednak, że zdobycie takiej posady może być utrudnione, a pracodawcy chętniej zezwalają na pracę z domu osobom, które już znają i których efektywność sprawdzili w praktyce. Na szczęście jednak, po pandemii krajobraz zawodowy bardzo się zmienił. Coraz więcej ról nie wymaga osobistej obecności w miejscu pracy. W wielu branżach, w których możliwa jest praca biurowa, praca zdalna stała się jednym z benefitów, który podaje się nawet w ogłoszeniach o pracę. Szukając pracy zdalnej bez doświadczenia warto dobrze zapoznać się z bazami ofert pracy, z LinkedInem. Dobrą praktyką jest również zerkanie na strony firm, dla których chcielibyśmy pracować i weryfikowanie zakładek takich jak Kariera czy Współpraca. Często bowiem pracodawcy ogłaszają się bezpośrednio na swoich stronach. Szukając pracy zdalnej bez doświadczenia, warto wyeksponować w CV odpowiednie cechy – na przykład umiejętność samodzielnej pracy, decyzyjność, otwartość na nowe zadania. Warto też zwrócić uwagę na mniejsze podmioty, które dopiero wchodzą na rynek i niekoniecznie mają środki na rozbudowane zaplecze biurowe – często to tam będzie łatwiej znaleźć pracę zdalną. Ważne jest też to, w jaki sposób będziemy rozmawiać na temat pracy zdalnej z rekruterem podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej. O ile szczerość ceni się podczas rozmów, stwierdzenie, że nie chce nam się dojeżdżać lub, że lubimy pracować w piżamie niekoniecznie zostanie dobrze przyjęte. O wiele lepiej jest podkreślić na przykład, że cenimy sobie możliwość pracy indywidualnej, że mamy dobrze przystosowane miejsce pracy w domu i możliwość skupienia na zleconych zadaniach. Jednocześnie warto zadeklarować gotowość do okazjonalnego pokazania się w biurze, na przykład celem poznania zespołu. 

Znalezienie ciekawej, rozwijającej pracy jest jak najbardziej możliwe. Warto przemyśleć zestaw swoich umiejętności i wyeksponować doświadczenie. Pozwoli nam to dostać pracę, która będzie świetnym wstępem do kariery zawodowej. 
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »