Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Status zakładowej organizacji związkowej – część 1

Autor: Tadeusz M. Nycz

W artykule autor omawia zagadnienia dotyczące spełnienia warunków przez dany związek zawodowy w zakresie posiadania statusu zakładowej organizacji związkowej w rozumieniu art. 251 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854, z późn. zm.) – zwanej dalej ustawą o związkach zawodowych.

Zgodnie z art. 251 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  1. pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji, albo
  2. funkcjonariuszami, o których mowa w art. 2 ust. 6 ustawy o związkach zawodowych, pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji.

W myśl art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych zakładowa organizacja związkowa przedstawia co kwartał – według stanu na ostatni dzień kwartału, w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po tym kwartale, pracodawcy albo dowódcy jednostki, o której mowa w art. 1 pkt 2 tej ustawy, informację o łącznej liczbie członków, w tym o liczbie członków wskazanych w art. 251 ust. 1.

Przy dalszym omawianiu zagadnień regulowanych przepisem art. 251 ustawy o związkach zawodowych – dla uproszczenia i łatwiejszego zrozumienia istoty zagadnienia – problematykę ograniczam do liczby członków zakładowej organizacji związkowej będących pracownikami u danego pracodawcy.

Art. 251 ustawy o związkach zawodowych ma charakter legitymizacji uprawnień przez dany związek zawodowy działający u określonego pracodawcy. Przepis ten nie ogranicza niezależności związku zawodowego i realizacji przez niego uprawnień przynależnych związkowi na mocy ustawy o związkach zawodowych.

Oznacza to, że w razie niespełnienia przez związek zawodowy warunków wskazanych w art. 251 ustawy o związkach zawodowych podmiot ten posiada cechy związku zawodowego i może korzystać z ogólnych uprawnień przynależnych organizacji związkowej, z wyłączeniem tych kompetencji, które są określone jako uprawnienia zakładowej organizacji związkowej.

W konsekwencji, do takiego związku zawodowego nie będzie znajdować zastosowania rozdział 4 ustawy o związkach zawodowych pt. „Zakładowa organizacja związkowa”, gdyż niespełnienie wskazanego przez art. 251 warunku spowoduje, że związek zawodowy nie będzie posiadał uprawnień zakładowej organizacji związkowej.

Dalszym skutkiem będzie uwolnienie pracodawcy od obowiązków zapisanych w innych przepisach prawa pracy niż ustawa o związkach zawodowych, które to przepisy odwołują się do uprawnień przynależnych zakładowej organizacji związkowej.

Na przykład pracodawca będzie zwolniony z obowiązku konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony z zakładową organizacją związkową, w trybie przewidzianym w art. 38 Kodeksu pracy.

Kluczowym uprawnieniem zakładowej organizacji związkowej jest ochrona wytypowanych działaczy związkowych przed zwolnieniem z pracy, czyli instytucja, o której mowa w art. 32 ustawy o związkach zawodowych.

Związek zawodowy, który nie spełnia warunków określonych w art. 251 ustawy o związkach zawodowych, nie będzie posiadał uprawnień zakładowej organizacji związkowej i dlatego z chwilą niespełnienia tych warunków pracodawca będzie uwolniony ze swoich obowiązków względem zakładowej organizacji związkowej.

Spełnienie przez związek zawodowy powinności przewidzianej w art. 251 ustawy o związkach zawodowych ma więc bardzo istotne praktyczne znaczenie, dlatego podmiot ten powinien ściśle przestrzegać terminów powiadamiania pracodawcy o liczbie swoich członków.

Przepis nie zastrzega pisemnej formy powiadomienia, ale należałoby taką formę stosować dla celów dowodowych. Nadto związek zawodowy powinien zachować sobie potwierdzenie przez pracodawcę otrzymania takiej informacji.

W strukturze treści przekazywanej informacji w trybie art. 251 ustawy o związkach zawodowych powinny się znaleźć dwie liczby, a mianowicie ogólna liczba członków związku oraz liczba członków związku będących pracownikami u danego pracodawcy.

Związek zawodowy w ramach realizacji powinności określonej w art. 251 ustawy o związkach zawodowych nie ma natomiast obowiązku przekazywania bardziej szczegółowych informacji, a w szczególności wykazu imiennego swoich członków, ponieważ wskazany przepis do tego go nie zobowiązuje.

W przypadku gdy składki związkowe są pobierane przez pracodawcę i odprowadzane na konto związku zawodowego, zgodnie z art. 331 ustawy o związkach zawodowych, wówczas pracodawca będzie posiadał pełną informację osobową dotyczącą członków danego związku.

W innych przypadkach, w braku udzielenia mu tak szczegółowej informacji, będzie jej pozbawiony. Powstaje wszakże pytanie, czy pracodawca może zażądać od zakładowej organizacji związkowej podania takiego wykazu, argumentując, iż jest to potwierdzenie informacji przekazywanej w trybie art. 251 ustawy o związkach zawodowych?

Moim zdaniem, pracodawca ma oczywiście takie prawo, czyli może zażądać od zakładowej organizacji związkowej wykazania liczby swoich członków, a jego pracowników, przy czym żądanie takie powinno być uzasadnione jakimiś wątpliwościami w tym zakresie.

Nawet jednak tak uzasadnione żądanie nie musi być przez zakładową organizację związkową spełnione. Wynika to stąd, że żaden przepis ustawy zakładowej organizacji związkowej do tego nie zobowiązuje.

W niektórych jednak przypadkach pracodawca może mieć uzasadnione wątpliwości co do tego, czy zakładowa organizacja związkowa rzeczywiście liczy co najmniej 10 członków, będących zatrudnionymi u niego pracownikami.

Zakładając, że wątpliwości na tym tle mogą pozostawać w ścisłym związku z instytucjami indywidualnego prawa pracy – czyli np. z oceną stosowania wobec konkretnej osoby ochrony przed zwolnieniem z pracy w związku z postanowieniem art. 32 ustawy o związkach zawodowych – pracodawca musi posiadać legalną możliwość wyjaśnienia tej kwestii.

Takim sposobem, w braku wyczerpania innych możliwości, jest skierowanie pozwu do sądu pracy na podstawie art. 189 K.p.c. o ustalenie uprawnienia danego pracownika członka związku zawodowego do ochrony przed zwolnieniem z pracy, o którym mowa w art. 32 ustawy o związkach zawodowych.

Prezentuję pogląd w zakresie dopuszczalności takiego pozwu o ustalenie. Podmiotem pozwanym byłby pracownik, w stosunku do którego pracodawca ma wątpliwości prawne co do objęcia go ochroną, czy też okresu objęcia ochroną przewidzianą w art. 32 ustawy o związkach zawodowych.

Oczywiście pozew taki powinien być poprzedzony wnioskiem do tego pracownika wzywającym go do wykazania, że jest rzeczywiście chroniony przez art. 32 ustawy o związkach zawodowych.

W braku takiego wykazania pracodawca będzie legitymowany do skierowania pozwu o ustalenie – uzasadnione interesem prawnym w postaci poprawnego stosowania art. 32 ustawy o związkach zawodowych.

Przesłanka występowania o ustalenie uprawnień zostanie spełniona, skoro pracodawca na drodze legalnej nie uzyskał niezbędnych informacji pozwalających na właściwe stosowanie bądź niestosowanie ochrony przed zwolnieniem z pracy w stosunku do określonego pracownika.

Należy przy tym zauważyć, że pozew o ustalenie zakresu takiej ochrony jest w pełni celowo uzasadniony, gdyż w momencie kierowania pozwu do sądu pracy pracownik zapewne będzie jeszcze chroniony przed zwolnieniem, ponieważ znajdzie wobec niego zastosowanie okres ochrony przewidziany po wygaśnięciu pełnienia swojego mandatu.

Tak więc w momencie składania pozwu pracodawca, nie chcąc ponosić negatywnych konsekwencji z powodu wadliwego np. wypowiedzenia umowy o pracę, jest w pełni legitymowany do tego, aby żądać przed sądem pracy ustalenia uprawnień w tym zakresie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »