Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odwołanie pracownika z urlopu

Autor: Łukasz Obrał

Artykuł omawia okoliczności, w jakich pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego zgodnie z przepisami prawa. Objaśnia również prawa i obowiązki pracownika w obliczu takiej sytuacji.

Pracownik ma prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego oraz do tzw. spokoju urlopowego. Zatem korzystając z urlopu wypoczynkowego nie musi się on liczyć z tym, że jego urlop zostanie przerwany, bo pracodawca powoła go do świadczenia pracy. Jednak przepisy Kodeksu pracy przewidują taką możliwość.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Stosownie do art. 167 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Jak wynika z tego przepisu, odwołanie pracownika z urlopu może nastąpić jedynie w sytuacji wyjątkowej, jeżeli obecność pracownika w zakładzie pracy jest konieczna i niezbędna.

Ta wyjątkowa sytuacja, będąca podstawą odwołania pracownika z urlopu, musi zaistnieć już po udzieleniu tego urlopu. Przyczyna odwołania pracownika z urlopu nie może być też znana pracodawcy przed rozpoczęciem urlopu przez pracownika. W sytuacji, w której pracodawca może przewidzieć zaistnienie wyjątkowej sytuacji w czasie urlopu pracownika, ma prawo skorzystać z uprawnienia do przesunięcia pracownikowi urlopu – stosownie do art. 164 § 2 K.p.

Odwołanie pracownika z urlopu ma charakter polecenia służbowego. Pracownik, którego pracodawca odwołał z urlopu, ma obowiązek niezwłocznie go przerwać i stawić się w miejscu pracy, nawet jeżeli uważa, iż nie zaistniały przesłanki do odwołania go z urlopu. Tu należy wskazać, iż pracodawca nie ma obowiązku uzasadniać odwołania pracownika z urlopu.

Jeżeli pracownik odmówi przerwania urlopu i nie zgłosi się niezwłocznie do pracy, takie zachowanie może zostać uznane za rażące naruszenie obowiązków pracowniczych i stanowić podstawę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 K.p.

W przypadku odwołania się przez pracownika od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia do sądu (w trybie art. 264 § 2 K.p.), to na pracodawcy będzie ciążył obowiązek wykazania, że odwołanie pracownika z urlopu było uzasadnione, tzn. że zaistniały przesłanki odwołania z urlopu. Pracodawca będzie musiał wykazać, iż obecność pracownika w zakładzie była niezbędna, a także, iż okoliczności uzasadniających odwołanie z urlopu nie można było przewidzieć przed rozpoczęciem urlopu przez pracownika.

Jeżeli w związku z nieuzasadnionym odwołaniem z urlopu pracownik poniósł szkodę, wówczas przysługuje mu roszczenie odszkodowawcze na zasadach ogólnych – na podstawie art. 471 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 K.p. Pracownik, którego odwołano z urlopu niezasadnie, może żądać odszkodowania w granicach pełnej szkody, jaką w związku z tym poniósł.

Aby pracodawca odwołał skutecznie pracownika z urlopu, musi złożyć mu oświadczenie woli. Oświadczenie to musi dotrzeć do pracownika w taki sposób, by mógł się on z nim zapoznać. Nie obowiązuje tu forma pisemna. Oświadczenie o odwołaniu pracownika z urlopu może być złożone za pośrednictwem telefonu, wiadomości sms, e-mail, itp. W razie sporu pracodawca będzie musiał wykazać, że złożone przez niego oświadczenie o odwołaniu pracownika z urlopu dotarło do niego w sposób taki, iż mógł się on z nim zapoznać.

W przypadku odwołania pracownika z urlopu pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu (art. 167 § 2 K.p.). Te koszty to w szczególności koszty związane z przejazdem, odpłatność za usługi turystyczne niepodlegające zwrotowi, koszty wykupionych biletów, itp. Pracodawca ma obowiązek pokrycia kosztów powrotu rodziny pracownika, w sytuacji gdy wskutek jego odwołania konieczny stał się powrót także członków jego rodziny.

Zwrotowi nie podlegają korzyści, jakie pracownik mógł uzyskać w czasie trwania urlopu (np. wynagrodzenie za podjętą działalność zarobkową w czasie przerwanego urlopu), a także wydatki na sprzęt sportowy, który pracownik miał zamiar wykorzystać w czasie trwania urlopu.

Stawienie się pracownika w zakładzie pracy w związku z odwołaniem z urlopu powoduje przerwanie urlopu. Oznacza to, iż od chwili stawienia się do pracy, pracownik nie korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem umowy, jaką daje mu w czasie urlopu art. 41 K.p.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »