Obciążenie pracownika kosztami szkolenia

• Autor: Adam Dąbrowski

Z dniem 1 stycznia dostałem od pracodawcy zmianę umowy o pracę, zmieniającą płacę zasadniczą. Dodano również treść:" Pracodawca może żądać zwrotu poniesionych kosztów szkolenia pracownika, jeżeli rozwiązanie lub wygaśnięcie Umowy o pracę nastąpi z winy lub inicjatywy pracownika przed przepracowaniem okresu dwóch lat od momentu ukończenia szkolenia".I Mam problem, w ciągu 8 lat nie spotkałem się z takim zapisem. A gdybym w przyszłości chciał odejść? Czy będę musiał oddać koszty szkoleń ( czy są na to jakieś akty prawne)? Wiem z doświadczenia, że pracodawca przynajmniej raz w roku organizuje szkolenia (nie koniecznie podwyższające moje zdolności).

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Obciążenie pracownika kosztami szkolenia

Kto ponosi koszty szkolenia pracownika?

Podanej treści zapis w umowie o prace jest nieprawidłowy.

Pracodawca nie ma prawa przewidywać z góry, bez wskazania konkretnego szkolenia i jego kosztów, obowiązku pracownika w zakresie poniesienia tych kosztów, czy też obowiązku przepracowania u pracodawcy określonego odcinka czasu.

Nie zmienia to możliwości zawarcia przez strony stosunku pracy określonego porozumienia w zakresie zobowiązania się pracodawcy do poniesienia kosztów konkretnego szkolenia i w konkretnej wysokości, w zamian za co pracownik zobowiązuje się do przepracowania u pracodawcy określonego odcinka czasu.

Zobowiązanie takie, aby było prawnie dopuszczalne i skuteczne musi być jednak skonkretyzowane.

Niedopuszczalne jest jednak tworzenie tego typu ogólnej klauzuli zobowiązującej pracownika do wskazanego świadczenia wzajemnego.

Takie postanowienie umowne, w razie sporu, powinno być uznane przez sąd pracy, jako nieważne, zgodnie z art. 18 par. 2 K.p.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »