Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zwolnienie z pracy po urlopie macierzyńskim

Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Powiadomiono mnie, że jak tylko wrócę do pracy otrzymam wypowiedzenie z powodu redukcji etatów. W firmie pracuję od kilku lat, posiadam umowę na czas nieokreślony. Przeszłam szereg szkoleń, które zwiększyły moje kwalifikacje. W zamian zaproponowano mi, abym rozwiązała obecną umowę i przeszła na umowę na czas określony, na niższe stanowisko i oczywiście z niższym wynagrodzeniem. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem? Czuję się oszukana, a moją jedyną winą było urodzenie dziecka.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety, ale w postępowaniu pracodawcy nie ma nic niezgodnego z prawem. Oczywiście przyjmuję, że stanowisko jest faktycznie likwidowane, a nie jest to pozorna przyczyna. Musi Pani wiedzieć, że pracodawca może zarówno wypowiedzieć Pani definitywnie umowę, jak i dać wypowiedzenie zmieniające – jeśli nie przyjmie Pani nowych warunków – umowa ulegnie rozwiązaniu.

Niestety, ale kobiety są słabo chronione po powrocie z macierzyńskiego. W zasadzie, czy byłaby Pani na tym urlopie, czy nie – pracodawca mógłby wypowiedzieć umowę z powodu likwidacji stanowiska. Proszę na to spojrzeć z innej strony – od ponad roku pracodawca obywał się bez Pani obecności, bez Pani stanowiska. Trudno mu zarzucić, jeśli nauczył się, czy tak zorganizował pracę, aby to jedno stanowisko okazało się zbędne. To rok czasu.

Jest to niesprawiedliwe, bo z jednej strony prowadzona jest w kraju szeroko rozumiana polityka prorodzinna, a z drugiej strony pracownice z dziećmi to „trefny towar” na rynku pracy. Wie o tym każda zatrudniona kobieta, większość przeszła przez to co Pani. Większość pod koniec macierzyńskiego zaczyna szukać sobie nowej pracy.

Może Pani jednak przechytrzyć pracodawcę.

Proszę – zanim Pani wróci do pracy – złożyć wniosek o obniżenie etatu np. do 9/10 zamiast urlopu wychowawczego – przez 12 miesięcy jest Pani chroniona. Ustawodawca w art. 1867 Kodeksu pracy dał pracownikom prawo do zmniejszenia etatu, zamiast korzystania z urlopu wychowawczego. Rzecz jasna prawo to przysługuje jedynie pracownikom, którzy mogliby na taki urlop przejść. W takiej sytuacji mogą oni złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do określonego przez nich wymiaru.

Zgodnie z art. 1868 Kodeksu pracy, w okresie, w którym uprawniony do urlopu wychowawczego pracownik skorzystał z rozwiązania opisanego w poprzednim akapicie, korzysta ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info