Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z pracy po urlopie macierzyńskim

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-02-24

Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Powiadomiono mnie, że jak tylko wrócę do pracy otrzymam wypowiedzenie z powodu redukcji etatów. W firmie pracuję od kilku lat, posiadam umowę na czas nieokreślony. Przeszłam szereg szkoleń, które zwiększyły moje kwalifikacje. W zamian zaproponowano mi, abym rozwiązała obecną umowę i przeszła na umowę na czas określony, na niższe stanowisko i oczywiście z niższym wynagrodzeniem. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem? Czuję się oszukana, a moją jedyną winą było urodzenie dziecka.

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Niestety, ale w postępowaniu pracodawcy nie ma nic niezgodnego z prawem. Oczywiście przyjmuję, że stanowisko jest faktycznie likwidowane, a nie jest to pozorna przyczyna. Musi Pani wiedzieć, że pracodawca może zarówno wypowiedzieć Pani definitywnie umowę, jak i dać wypowiedzenie zmieniające – jeśli nie przyjmie Pani nowych warunków – umowa ulegnie rozwiązaniu.

Niestety, ale kobiety są słabo chronione po powrocie z macierzyńskiego. W zasadzie, czy byłaby Pani na tym urlopie, czy nie – pracodawca mógłby wypowiedzieć umowę z powodu likwidacji stanowiska. Proszę na to spojrzeć z innej strony – od ponad roku pracodawca obywał się bez Pani obecności, bez Pani stanowiska. Trudno mu zarzucić, jeśli nauczył się, czy tak zorganizował pracę, aby to jedno stanowisko okazało się zbędne. To rok czasu.

Jest to niesprawiedliwe, bo z jednej strony prowadzona jest w kraju szeroko rozumiana polityka prorodzinna, a z drugiej strony pracownice z dziećmi to „trefny towar” na rynku pracy. Wie o tym każda zatrudniona kobieta, większość przeszła przez to co Pani. Większość pod koniec macierzyńskiego zaczyna szukać sobie nowej pracy.

Może Pani jednak przechytrzyć pracodawcę.

Proszę – zanim Pani wróci do pracy – złożyć wniosek o obniżenie etatu np. do 9/10 zamiast urlopu wychowawczego – przez 12 miesięcy jest Pani chroniona. Ustawodawca w art. 1867 Kodeksu pracy dał pracownikom prawo do zmniejszenia etatu, zamiast korzystania z urlopu wychowawczego. Rzecz jasna prawo to przysługuje jedynie pracownikom, którzy mogliby na taki urlop przejść. W takiej sytuacji mogą oni złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do określonego przez nich wymiaru.

Zgodnie z art. 1868 Kodeksu pracy, w okresie, w którym uprawniony do urlopu wychowawczego pracownik skorzystał z rozwiązania opisanego w poprzednim akapicie, korzysta ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »