Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Zwolnienie w okresie ciąży

Autor: • Opublikowane: 2007-05-17

Pracodawca zwolnił mnie po trzech miesiącach przebywania na zwolnieniu lekarskim na mocy art 53 par 1 pkt 1a. Do momentu pójścia na zwolnienie pracowałam pięć i pół miesiąca co razem ze zwolnieniem lekarskim daje osiem i pół miesiąca zatrudnienia w firmie. Będąc na zwolnieniu lekarskim zaszłam w ciążę. Pracodawca rozwiązał ze mną umowę przysyłając mi świadectwo pracy, ja w ciągu siedmiu dni od otrzymania świadectwa wysłałam pismo mówiące o ciąży oraz zaświadczenie od lekarza stwierdzające ciążę. Pracodawca jednak teraz twierdzi ze nic nie wiedział w momencie rozwiązywania ze mną umowy o moim stanie i nie musi mnie przywracać do pracy. Równocześnie złożyłam pozew do sądu pracy, jakie mam szanse na wygranie sprawy? Czy słusznie zostałam zwolniona na mocy tego artykułu?

Zwolnienie było poprawne, bo pracodawca nie wiedział o stanie ciąży.

Obecnie jednak jest obowiązany cofnąć dokonane zwolnienie i przywrócić pracownicę do pracy.

Jeśli tego nie zrobi dobrowolnie, to sąd pracy wyda wyrok o przywróceniu do pracy.

Niezależnie od tego, w razie kontroli ze strony PIP, inspektor pracy może dopatrzyć się naruszenia przez pracodawcę przepisów działu VIII K.p., co wyczerpuje znamiona wykroczenia zagrożonego kara grzywny do 5.000.- złotych (art. 281 pkt 5 K.p.).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Tryb rozwiązania umowy o pracę – brak przyczyny rozwiązania umowy

Jaki jest tryb rozwiązania umowy o pracę na czas określony? W moim przypadku jest to umowa zawarta do końca grudnia tego roku, a pracodawca wypowiada mi umowę 18 października. Pracodawca w wypowiedzeniu nie podał ponadto przyczyny rozwiązania umowy.

Zwolnienie z pracy bez podania przyczyny a wypłata odprawy

Otrzymałyśmy z koleżanką rozwiązanie umów zawartych na czas określony. Pracodawca nie podał przyczyny wypowiedzenia, ale wiemy, że przyjął na nasze stanowiska osoby, którym zapłaci mniej za tę samą pracę. Pracodawca zatrudnia ponad 20 osób. Czy możemy domagać się 2-miesięcznej odprawy (pracowałyśmy ponad 2 lata)?

Zwrot odprawy

Zostałem zwolniony z pracy, wypłacono mi należną odprawę i uzyskałem odszkodowanie zasądzone przez sąd za podanie nieprawdziwego powodu zwolnienia. Były pracodawca pozwał mnie o zwrot odprawy. Rozprawa odbyła się bez mojego udziału, ponieważ nie dotarła do mnie korespondencja. Sędzia zasądził zwrot odprawy plus odsetki i zwrot kosztów adwokata byłego pracodawcy. Czy mam podstawy do apelacji?

Zmuszanie przez pracodawcę do rozwiązania umowy

Pracodawca zmusił mnie do złożenia wypowiedzenia. Złożyłem je więc z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, który mi przysługuje. Jednak pracodawca wciąż chce, bym natychmiast zakończył umowę za porozumieniem stron. Twierdzi, że nie muszę przychodzić do pracy, ale nie chce wydać mi dokumentu w tej sprawie. Jak się zachować?

Sytuacja pracownicy po urlopie macierzyńskim wobec przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę

Pracuję w aptece jako kierownik, mam umowę na czas nieokreślony; urodziłam dziecko i przebywałam na urlopie macierzyńskim, a od tygodnia mam opiekę na dziecko. Mój pracodawca zawiesza działalność i apteka przechodzi na innego pracodawcę. Byłam na rozmowie z dyrektorem reprezentującym nowego właściciela, oświadczył mi on, że kierowniczka, która była na zastępstwie za mnie, przejmuje moje obowiązki, a mnie może zaproponować pracę w innej aptece za mniejsze pieniądze. Czy to jest zgodne z prawem? Czy można w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę pozbawić pracownika po urlopie macierzyńskim miejsca pracy? I jeszcze pytanie odnośnie urlopu: Mam 20 dni urlopu do wykorzystania z ubiegłego roku i zaczął się nowy rok? Ów dyrektor twierdzi, że za nowy rok należy mi się tylko odpowiednioza – styczeń i luty.

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »