Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie pracownika za błąd technologiczny

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-02-23

Mam problem. Kierownik rozdawał zarządzenie prezesa z którego wynikało, że pracownik który zrobi wyrób z błędem (np. długość kabla nie mieści się w tolerancji), zostanie natychmiast zwolniony. Kategorycznie żądał podpisu na tym pisemku. Teraz moje pytania: 1. Czy takie postępowanie prezesa (zwolnienie za jeden błąd) jest zgodne z prawem? Pracownik nie popełniał dotychczas błędów, ma czystą kartotekę. 2. Czy mogę na takim pisemku bezkarnie napisać że się z nim nie zgadzam? Wg. mnie jest ono niezgodne z kodeksem pracy.
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zarządzenie pracodawcy ma jedynie charakter informacyjny, co oznacza że prezes może się powoływać na uprzedzanie pracowników o ewentualnej odpowiedzialności w razie nie stosowania wymaganych rygorów technologicznych.

Aby można było zwolnić pracownika natychmiast musi dojść, zasadniczo do ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, co jest trudne do jednoznacznego wyjaśnienia na podstawie danych zawartych w pytaniu.

Sprawdzić bowiem trzeba by, czy pracodawca zapewnił pracownikom odpowiednie informacje dotyczące produkcji danego urządzenia w sposób kompletny wraz z wymaganymi parametrami długości przewodu.

Dalej, czy pracownik otrzymał takie konkretne materiały pozwalające na poprawne wykonywanie powierzonych zadań.

Z jakich powodów doszło do naruszenia warunków owych parametrów. itd.

Słowem nie da się jednoznacznie, uniwersalnie stwierdzić, czy postępowanie pracownika może być zakwalifikowane jako uzasadniające zwolnienie z art.52 K.p., gdyż do tego potrzebne są informacje na temat wszystkich okoliczności danego stanu faktycznego.

Można natomiast stwierdzić, że takie zarządzenie - informacja dyscyplinująca pracowników w zakresie wymagań technologicznych nie jest sprzeczna z przepisami Kodeksu pracy, gdyż pracownik obowiązany jest wykonywać pracę sumiennie i starannie (art. 100 par. 1 K.p.).

W orzecznictwie sądowym na tle art. 52 K.p. nie wyklucza się możliwości zwolnienia pracownika z pracy z powodu jednej okoliczności wyczerpującej pojęcie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, nawet jeśli dotychczas do pracy pracownika nie było zastrzeżeń.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Uszkodzenie auta przez pracownika

Nie poinformowałem pracodawcy o wgnieceniu samochodu (nie z mojej winy) natychmiast, tylko po 2 dniach. Pracodawca chce nałożyć na mnie karę porządkową....

 

Dyscyplina w pracy

Kilka dni temu zrobiłem minutową przerwę w pracy (pracuję w myjni samochodowej, myję ręcznie pojazdy przez 8 godzin). Szef to zauważył...

 

Nagana za korzystanie z internetu w czasie pracy

Czy pracodawca może za korzystanie internetu w czasie pracy (z prywatnego telefonu) ukarać pracownika jednocześnie naganą, zabrać premie umowne...

 

Rozwiązanie umowy a zwrot kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Odbyłam 2-letni staż pracy w aptece. Mam w umowie taki zapis: „Jeżeli pracownik po ukończeniu stażu w terminie 3 lat rozwiąże stosunek...

 

Czy pracodawca ma prawo do odszkodowania za porzucenie pracy?

Dwa tygodnie temu podjąłem prace w firmie, podpisując umowę o prace na okres próbny (3 miesięcy). Parę dni temu złożyłem wypowiedzenie umowy...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »