Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie po inwentaryzacji

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-11-07

Podczas inwentaryzacji pracodawca stwierdził braki i obciążył pracowników kosztami (mimo braku zbiorowej odpowiedzialności). Część pracowników zgodziła się płacić, część oddała sprawę do sądu pracy, który orzekł, iż działanie pracodawcy jest bezprawne. Jeden z pracowników, który wygrał sprawę został postawiony przed faktem zwolnienia - jeśliby się zgodził jednak zapłacić odszkodowanie pracodawcy dostanie zwolnienie w ramach redukcji, czyli wypowiedzenie plus odprawa, choć de facto nie zobaczy grosza z tych świadczeń, gdyż pójdą one na spłatę w/w, bądź też nie zgadza się w dalszym ciągu na uregulowanie owego odszkodowania, co też zrobił i w związku z tym dostał wypowiedzenie, którego powodem jest utrata zaufania do niego przez pracodawcę. Jakie są szanse w sądzie pracy na wygraną? Nie chodzi o przywrócenie do pracy, tylko o "właściwe" wypowiedzenie i świadectwo pracy.
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozstrzygnięcie każdej sprawy sądowej zależy oczywiście od zebranych w sprawie dowodów.

Z tego powodu, owe szanse, o których powiem, mają charakter hipotetyczny.

Z opisu sytuacji wynika, że rozwiązanie umowy przez pracodawcę jest swoistego rodzaju rewanżem za wygraną sprawę w sądzie pracy.

Dużo zależy jednak od poprzedniego rozstrzygnięcia sądu pracy a właściwie uzasadnienia wyroku.

Tam mogą być zawarte ustalenia istotne dla tego drugiego postępowania w sprawie rozważenia, czy były przesłanki do utraty zaufania przez pracodawcę w stosunku do pracownika, czy też jest to zwykły pretekst aby go zwolnić.

Myślę, że trzeba walczyć o odszkodowanie z tytułu zwolnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy, jeśli mieliśmy do czynienia z wypowiedzeniem umowy.

W przypadku, gdyby zwolnienie nastąpiło w trybie art. 52 K.p., szanse wygrania odszkodowania (zamiast odprawy) są jeszcze większe.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Zwolnienie z pracy bez podania przyczyny a wypłata odprawy

Otrzymałyśmy z koleżanką rozwiązanie umów zawartych na czas określony. Pracodawca nie podał przyczyny wypowiedzenia, ale wiemy, że przyjął na nasze...

 

Zwrot odprawy

Zostałem zwolniony z pracy, wypłacono mi należną odprawę i uzyskałem odszkodowanie zasądzone przez sąd za podanie nieprawdziwego powodu zwolnienia. Były...

 

Zmuszanie przez pracodawcę do rozwiązania umowy

Pracodawca zmusił mnie do złożenia wypowiedzenia. Złożyłem je więc z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, który mi przysługuje. Jednak pracodawca...

 

Trzy miesiące świadczenia rehabilitacyjnego

W mojej firmie pracuje kobieta, która wykorzystała maksymalne zwolnienie lekarskie i właśnie upłynęły 3 miesiące, na które otrzymała świadczenie...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »