Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie ze skutkiem natychmiastowym

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-06-07

Jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym od 5 miesięcy. Dowiedziałam się, że zakład pracy chce mnie zwolnić ze skutkiem natychmiastowym z chwilą zakończenia świadczenia. Jestem pracownikiem tego zakładu od wielu lat. Czy pracodawca ma prawo rozwiązać ze mną stosunek pracy bez umownego okresu wypowiedzenia i bez odprawy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;

2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

Zgodnie z art. 53 § 4 ustawy przepisy art. 36 § 11 i art. 52 § 3 stosuje się odpowiednio.

Zakaz zwolnienia bez wypowiedzenia chorego pracownika bez jego winy obejmie więc maksymalnie 272 dni, czyli:

– 182 dni podstawowego okresu zasiłkowego oraz

– 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego (90 dni, gdyż zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa miesiąc liczy zawsze 30 dni).

W takim wypadku pracodawca (zgodnie z art. 53 § 4 K.p.) ma obowiązek zasięgnięcia opinii zakładowej organizacji związkowej.

Słowem – pracodawca ma prawo zwolnienia Panią bez wypowiedzenia z powodu choroby (przekroczyła Pani 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego) i nie musi z tego powodu wypłacać Pani żadnej odprawy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Odprawa a zwolnienie za porozumieniem stron

Jestem nauczycielem akademickim z 15-letnim stażem pracy. W tym roku pod koniec sierpnia chciałam wrócić do pracy po zakończonym urlopie...

 

Redukcja etatu, porozumienie stron czy dyscyplinarka

Pracuję w firmie od 10 lat i w tym tygodniu dowiedziałam się, że otrzymam wypowiedzenie z pracy. Powiedziano mi, że mam możliwość wybrania sobie...

 

W trakcie wypowiedzenia dowiedziałam się, że jestem w ciąży

Miałam umowę na czas nieokreślony. Aktualnie jestem w trakcie wypowiedzenia za porozumieniem stron z powodu likwidacji stanowiska pracy. Dowiedziałam...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »