Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z powodu braku stanowiska bez odprawy

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-02-20

Mam 59 lat, pracowałem od około 15 lat w jednym zakładzie pracy. Mam umowę na czas nieokreślany. Niedawno otrzymałem orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z odpowiednim zatrudnieniem na stanowisku przystosowanym. Dotychczas pracowałem jako konserwator w szkole. Po okazaniu orzeczenia w ciągu tygodnia otrzymałem wypowiedzenie z pracy z informacją, iż nie ma dla mnie stanowiska pracy. Otrzymałem informację, iż nie dostanę również odprawy, czy tak też możne być? Cy powinien ją otrzymać i czy można mnie tak zwolnić z powodu braku stanowiska? Co mogę zrobić?

»Wybrane opinie klientów

Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat
Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena

Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, „pracodawca jest obowiązany wydzielić lub zorganizować odpowiednie stanowisko pracy z podstawowym zapleczem socjalnym dla pracownika, który w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej utracił zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku”.

Nie ma takiego obowiązku, jeśli do utraty zdolności na danym stanowisku nie doszło w wyniku wypadku przy pracy albo choroby zawodowej. W takiej sytuacji pracodawca może utworzyć nowe stanowisko, a jeśli go nie ma – wypowiedzieć umowę pracownikowi.

Z kolei zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych przepisy art. 5 ust. 3–7 i art. 8 tej ustawy stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1 ustawy. 

W takim przypadku pracodawca – z uwagi na fakt, że to on nie ma dla pracownika stanowiska pracy, a pracownik nie przyczynił się do utraty zdolności do pracy na danym stanowisku – musi wypłacić pracownikowi odprawę. Ale tylko wtedy, gdy w zakładzie pracy zatrudnianych jest więcej niż 20 pracowników. Jeśli jest ich mniej – odprawa się pracownikowi nie należy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zwolnienie zaraz po urlopie rodzicielskim?

Jeszcze przez 2 tygodnie przebywam na urlopie rodzicielskim. Zapytałam w firmie, czy mogłabym się spotkać z przełożonymi i porozmawiać...

Zwolnienie z pracy chorego pracownika

Jestem na chorobowym od dłuższego czasu. Wczoraj otrzymałam świadectwo pracy, które zostało wypisane na podstawie art. 53 § 1 ust. 1b. Co to dla mnie...

Wypowiedzenie umowy obcokrajowcowi w języku polskim

Czy pracodawca może przedstawić pracownikowi, który jest obcokrajowcem wypowiedzenie umowy tylko w języku polskim? Pracodawca odmawia przedstawienia...

Likwidacja pracodawcy w trakcie zwolnienia lekarskiego

Mam 61 lat i 43 lata pracy, w tym 11 lat w szkodliwych warunkach. Obecnie pracuję w firmie zatrudniającej 2 osoby. Najprawdopodobniej...

Uczennica-stażystka w ciąży

Jestem właścicielem firmy fryzjerskiej, mam uczennicę-stażystkę, która ma umowę do 31.08. Uczennica jest w 5 miesiącu ciąży. Czy mam obowiązek...

Rozwiązanie umowy z pracownikiem w wieku przedemerytalnym zatrudnionym na czas określony

U obecnego pracodawcy pracuję od 2016 roku. Pierwsza umowa była na 3 miesiące, druga na czas określony. W tej chwili pracodawca chce rozwiązać ze mną...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »