Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Marta Handzlik • Opublikowane: 2020-12-28
Firma musi zwolnic starszą pracownicę. Jest to starsza kobieta urodzona w 1955 r., 2015 r. ukończyła 60 lat i mogła przejść na emeryturę, jednak chciała dalej pracować i nie przeszła – do dnia dzisiejszego nadal pracuje. Musimy rozwiązać umowę o prace, ale chcemy to zrobić zgodnie z prawem. Co podać w przyczynie wypowiedzenia? Jak zrobić to bezpiecznie dla pracodawcy?
Odpowiadając na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 30 § 4 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. Z 2019 r., poz. 1040) „w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy”.
Zgodnie z orzecznictwem, przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wyraźna, konkretna i rzeczywista (uchwała Sądu Najwyższego z 27 czerwca 1985 r., sygn. akt III PZP 10/85, a także, wyrok SN z 15 lutego 2000 r., sygn. akt I PKN 514/99).
Niezbędne jest wskazanie konkretnych faktów oraz opisanie lub przynajmniej wskazanie okoliczności dotyczących na przykład zachowań, postaw pracownika w trakcie świadczenia pracy.
Odnosi się to nie tylko do samego procesu pracy, ale również do zdarzeń z nim powiązanych, mających wpływ na relacje pomiędzy pracodawcą a pracownikiem (również pomiędzy pracownikiem a innymi pracownikami).
Przyczyna wypowiedzenia musi być ponadto sformułowana w sposób jednoznaczny i czytelny dla pracownika. Zatrudniony musi mieć pełną świadomość, z jakiego powodu pracodawca dokonał wypowiedzenia. Konkretne oraz zrozumiałe dla pracownika wskazanie przyczyny wypowiedzenia jest podlegającą ustaleniu okolicznością faktyczną. Niedostateczna konkretność uzasadnienia może być równoznaczna z niezrozumiałością przyczyny wypowiedzenia dla pracownika.
Na pewno nie mogą się Państwo powołać jedynie na wiek pracownicy, gdyż może to być uznane za dyskryminację ze względu na wiek. Należy więc wskazać taką przyczynę wypowiedzenia, która jest od wieku pracownicy niezależna, a uzasadnia wypowiedzenie.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane
Kodeks pracy
[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.
[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.