Zwolnienie pracownicy bez kwalifikacji

• Autor: Marta Handzlik

Czy można zwolnić pracownicę bez kwalifikacji? Pracownica rozpoczęła pracę jako uczennica zakładu fryzjerskiego, ale po ukończonej nauce nie zdała egzaminu, więc nie posiada stosownych kwalifikacji. Pracownica od kilku lat do chwili obecnej przebywa na przemian na zwolnieniach lekarskich, urlopach macierzyńskich, rodzicielskich i wychowawczych (urodziła w tym czasie dwoje dzieci).

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że jeśli pracownica nie wystąpi na przykład z wnioskiem o urlop wychowawczy bądź wypoczynkowy po rodzicielskim to w dniu jej powrotu do pracy można wręczyć jej wypowiedzenie.

Zgodnie z art. 30 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

Przyczyną taką może być nieuzyskanie kwalifikacji niezbędnych do zajmowania określonego stanowiska.

Przyczyna wypowiedzenia powinna być konkretna i rzeczywista, zrozumiała dla pracownika. Jeśli pracownica została zatrudniona w ramach przyuczenia do zawodu (lub w podobnym charakterze), ale po ukończeniu nauki nie zdała odpowiedniego egzaminu i nie ma odpowiednich kwalifikacji to uzasadnienie tym faktem wypowiedzenia jest jak najbardziej konkretne i rzeczywiste, więc pracownica nie będzie miała podstaw do odwołania się do sądu pracy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »