Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwiększenie liczby godzin pracy

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-01-19

Jestem pracownikiem specjalnego ośrodka dla dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności. Do tej pory pracowałyśmy 24 godziny tygodniowo, a w tej chwili dyrektor zwiększył nam liczbę godzin pracy do 30 godzin tygodniowo. Czy mógł tak zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) wychowawcy w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, świetlicach szkół specjalnych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, zespołach pozalekcyjnych zajęć wychowawczych zorganizowanych w podmiotach leczniczych mają pensum wynoszące 24 godziny.

Jednak pensum nie wyczerpuje całego czasu pracy nauczycieli, który wynosi 40 godzin tygodniowo. W ramach czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:

1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze pensum;

2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;

3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Owe inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych wyznacza nauczycielom dyrektor szkoły. Likwidacja „godzin karcianych” nie oznacza, że nowelizacja wyeliminowała możliwość prowadzenia innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, w tym zajęć opiekuńczych i wychowawczych uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów w ramach 40-godzinnego czasu pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze. Tak więc nauczyciele, którzy prowadzą dane zajęcia po dokonanej nowelizacji, w dalszym ciągu będą je prowadzić stosownie do potrzeb szkoły.

Słowem – dyrektor miał prawo przydzielenia Państwu dodatkowych godzin zajęć (na przykład dodatkowych zajęć prowadzonych z uczniami), jeśli takie były potrzeby szkoły. Nie zmienia to jednak faktu, że pensum powinno pozostać takie samo – 24 godziny tygodniowo.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Praca w weekend matki wychowującej dziecko

Jestem lekarką zatrudnioną na pełny etat w szpitalu. Czy pracodawca ma prawo nakazać pracę w sobotę bądź niedzielę młodej matce wychowującej roczne dziecko....

 

Podróż służbowa i wyjazd w niedzielę

Zostałem oddelegowany do pracy w Gdańsku. Moje stałe miejsce zamieszkania to Bełchatów. Mój czas pracy trwa od 7 do 15. Czy pracodawca może mnie zmusić do...

 

Ruchomy czas pracy a indywidualny rozkład czasu pracy

Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze, w elastycznym systemie czasu pracy. Miałem zaplanowany dzień pracy, lecz...

 

Czy mogę zamieniać się z kolegami z pracy na dyżury?

Pracuję w systemie zmianowym po 12 godzin. Grafik jest ustalany z góry na miesiąc. Czy mogę zamieniać się z kolegami z pracy na dyżury...

 

Częste zmiany w grafiku pracy

Mój problem polega na częstych zmianach w grafiku pracy przez mojego pracodawcę. W pracy mam trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Nie mogę sobie...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »