Kategoria: BHP

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zniszczenie prywatnej odzieży w pracy

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-03-13

Zakończyłem niedawno pracę w małej prywatnej firmie na stanowisku informatyka. Na co dzień zajmowałem się przede wszystkim serwisowaniem komputerów, także drukarek. Komputery stacjonarne w 90% były brudne wewnątrz i na zewnątrz, nierzadko z trupami np. myszy w obudowie. Do moich obowiązków należało oprócz naprawy czy konserwacji informatycznej, także czyszczenie z brudu. Dodatkowo w czasie interwencji u klientów pracowałem w brudnych środowiskach. Z serwisowaniem drukarek było podobnie. Nieraz ubrudziłem odzież tuszem/atramentem czy tonerem. Wszystkie te prace wykonywałem we własnej cywilnej odzieży, którą prałem w domu na własny koszt. Czy pracodawca nie powinien zwrócić mi kosztów prania odzieży, tudzież jej zniszczenia z biegiem czasu? Jeśli tak, to jak to wyliczyć i jak sformułować odpowiednie pismo ?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Zgodnie z art. 2377 ust. 1 ustawy Kodeks pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi nieodpłatnie odzież oraz obuwie robocze, spełniające warunki polskich norm, jeżeli:

  • odzież pracownika mogłaby ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu lub
  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Z przepisu wynika, że nie każdy rodzaj pracy czy stanowisko pracy będzie wymagało zapewnienia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego. O tym, jakie stanowiska pracy będą tego wymagały, decyduje ostatecznie pracodawca.

Słowem, sam fakt, że Pana odzież ulegała zabrudzeniu, nie upoważnia Pana jeszcze do żądania zwrotu kosztów prania odzieży. Jeśli Pana pracodawca nie ustalił, że na Pana stanowisku przysługuje odzież robocza albo że na Pana stanowisku możliwe jest używanie własnej odzieży w zamian za odzież roboczą, takie roszczenie Panu nie przysługuje.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z BHP?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »