Kategoria: BHP

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zniszczenie prywatnej odzieży w pracy

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-03-13

Zakończyłem niedawno pracę w małej prywatnej firmie na stanowisku informatyka. Na co dzień zajmowałem się przede wszystkim serwisowaniem komputerów, także drukarek. Komputery stacjonarne w 90% były brudne wewnątrz i na zewnątrz, nierzadko z trupami np. myszy w obudowie. Do moich obowiązków należało oprócz naprawy czy konserwacji informatycznej, także czyszczenie z brudu. Dodatkowo w czasie interwencji u klientów pracowałem w brudnych środowiskach. Z serwisowaniem drukarek było podobnie. Nieraz ubrudziłem odzież tuszem/atramentem czy tonerem. Wszystkie te prace wykonywałem we własnej cywilnej odzieży, którą prałem w domu na własny koszt. Czy pracodawca nie powinien zwrócić mi kosztów prania odzieży, tudzież jej zniszczenia z biegiem czasu? Jeśli tak, to jak to wyliczyć i jak sformułować odpowiednie pismo ?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat
Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel

Zgodnie z art. 2377 ust. 1 ustawy Kodeks pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi nieodpłatnie odzież oraz obuwie robocze, spełniające warunki polskich norm, jeżeli:

  • odzież pracownika mogłaby ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu lub
  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Z przepisu wynika, że nie każdy rodzaj pracy czy stanowisko pracy będzie wymagało zapewnienia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego. O tym, jakie stanowiska pracy będą tego wymagały, decyduje ostatecznie pracodawca.

Słowem, sam fakt, że Pana odzież ulegała zabrudzeniu, nie upoważnia Pana jeszcze do żądania zwrotu kosztów prania odzieży. Jeśli Pana pracodawca nie ustalił, że na Pana stanowisku przysługuje odzież robocza albo że na Pana stanowisku możliwe jest używanie własnej odzieży w zamian za odzież roboczą, takie roszczenie Panu nie przysługuje.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z BHP?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Służba BHP - szkolenia

Czy pracownik służby BHP ma obowiązek prowadzenia szkoleń z zakresu BHP - podstawowych i okresowych?

Wymagania przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych

Jak należy rozumieć obowiązek wynikający z brzmienia § 81. przepisów ogólnych, że Pracodawca powinien zapewnić bezpośredni nadzór nad pracami szczególnie...

Czy mam prawo nie zastosować się do polecenia przełożonego?

Czy mam prawo nie zastosować się do polecenia przełożonego, jeżeli polecenie to może być przyczyną wypadku?

Czy opinia lekarza o nieprowadzeniu pojazdów obowiązuje po godzinach pracy?

Podczas kolejnych, okresowych badań lekarskich na potrzeby zakładu pracy okazało się, że nie będę już mógł prowadzić pojazdów mechanicznych (orzeczenie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »