Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracownika

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiany w firmie tuż po złożeniu wypowiedzenia przez pracownika

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-05-30

Mam pytanie związane z Kodeksem pracy. Złożyłem wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony. Zgodnie z Kodeksem pracy obowiązują mnie 3 miesiące wymówienia. Wypowiedzenie zostało złożone końcem marca 2017 r., 2 dni po złożeniu wypowiedzenia obecny właściciel firmy sprzedał wszystkie spółki należące do jego grupy bez jakiejkolwiek informacji, był to szok dla pracowników. Dnia 28 marca została przesłana oficjalna informacja, że grupa, w której aktualnie jeszcze pracuję, została nabyta przez nową grupę z podpisami nowego zarządu spółki. Czy w takiej sytuacji, jeżeli nie zostałem o tym poinformowany, a sama informacja nastąpiła dzień po nabyciu firmy, w której pracuję, mam możliwość rozwiązania umowy o pracę zgodnie z art. 231 § 4?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Zgodnie z art. 231 ustawy Kodeks pracy „w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Następuje więc zmiana podmiotowa po jednej ze stron stosunku pracy – sam stosunek dalej istnieje na dotychczasowych zasadach”.

Generalnie należy przyjąć, że jeśli skutek czynności z zakresu prawa pracy nastąpił przed przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę, sam fakt przejścia zakładu pracy nie sanuje tego skutku.

Rozwiązanie stosunku pracy, które nastąpiło przed przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę, jest skuteczne. Przejście zakładu pracy nie ma wpływu na rozwiązanie stosunku pracy, które już nastąpiło.

Podobnie rzecz się ma z wypowiedzeniem dokonanym przed przejściem zakładu pracy. Jeśli poprzedni pracodawca wypowiedział pracownikowi stosunek pracy, to fakt przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę nie zmienia oświadczenia woli w zakresie wypowiedzenia umowy. Jeśli to pracownik wypowiedział umowę – skutek jest taki sam – wypowiedzenie jest skuteczne i jego termin płynie, mimo zmiany pracodawcy.

Dlatego w mojej opinii do pracownika, który złożył już wypowiedzenie przed przejściem zakładu pracy, nie stosuje się przepisu pozwalającego na rozwiązanie umowy za 7-dniowym wypowiedzeniem. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem. A w tym przypadku wypowiedzenie złożył jednak pracownik.

Słowem – jeśli złożył Pan wypowiedzenie przed przejściem zakładu pracy, nie może Pan teraz skorzystać z uprawnienia z art. 231 § 4 Kodeksu pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »