Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana rozkładu czasu pracy przez pracodawcę

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-04-12

Do tej pory pracowałem od poniedziałku do piątku , czyli 40 godzin tygodniowo . Od nowego roku postanowiono zmienić nam system pracy na sześciodniowy lub inaczej osiemnastozmianowy. Tak więc pierwsza i druga zmiana ma pracować od poniedziałku do soboty. Za pracę w sobotę dostawalibyśmy inny dzień wolny. Natomiast trzecia zmiana zaczynałaby się w niedzielę i kończyła w sobotę rano. Również za pracę w niedzielę byłby udzielony inny dzień wolny . Nie mogę znaleźć w kodeksie odpowiedniego punktu, który mówiłby o takim rozwiązaniu. Jak np. ma być opłacana praca w dzień, który został przyznany jako wolny za niedzielę? Czy jest szansa aby nie można było wprowadzić takiego systemu?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 151/10/ pkt 3 K.p. przy pracy zmianowej dopuszczalne jest zatrudnianie pracownika w niedziele i święta. W zamian za pracę w niedziele i święta, pracodawca jest obowiązany na zasadach szczegółowo przewidzianych w art. 151/11/ K.p./ udzielić innego dnia wolnego od pracy. Ten inny dzień wolny od pracy jest dniem nieopłacanym. Podobnie, jeśli pracownik ma wolną od pracy niedzielę, to za nią żadnego wynagrodzenia nie otrzymuje.

Możliwość wprowadzenia opisanego rozkładu czasu pracy jest dopuszczalna, jeśli nie narusza innych przepisów o czasie pracy, w szczególności prawa pracownika do odpoczynku tygodniowego (art. 133 K.p.). Pod powyższymi warunkami, brak jest podstaw do kwestionowania takiego rozkładu czasu pracy, gdyż funkcja organizatorska leży w wyłącznej gestii pracodawcy.

Pracownik może sobie zapewnić niezmienialność rozkładu czasu pracy w treści umowy o pracę. Jeśli w umowie zostanie zagwarantowany określony rozkład czasu pracy, to oczywiście pracodawca nie może go zmienić bez zgody pracownika lub bez wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 K.p.). W innych przypadkach, zmiana rozkładu czasu pracy należy do uprawnień pracodawcy

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Podobne materiały

Podróż służbowa i wyjazd w niedzielę

Zostałem oddelegowany do pracy w Gdańsku. Moje stałe miejsce zamieszkania to Bełchatów. Mój czas pracy trwa od 7 do 15. Czy pracodawca może mnie zmusić do...

 

Sezonowa praca w systemie równoważnym

Pracuję w kadrach niewielkiej firmy – praca typowo sezonowa. Do tej pory pracowników obowiązywał u nas podstawowy system czasu pracy...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »