Kategoria: Czas pracy

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana okresu rozliczeniowego czasu pracy

• Opublikowane: 2007-06-11

W moim zakładzie pracy pracujemy w tzw. czterobrygadówce. Okres rozliczeniowy wynosi 13 tygodni i na te 13 tygodni jest ustalany harmonogram. Do tej pory pracowałem w systemie zmianowym: 4x3 zmiana, 2 dni wolne, 4x2 zmiana, 1 dzień wolny, 4x1 zmiana, 1 dzień wolny. Teraz w trakcie trwania okresu rozliczeniowego zostaje zmieniony nam harmonogram na tzw. siedmiodniowy. Moje pytanie: czy można bezkarnie zmieniać harmonogram w trakcie okresu rozliczeniowego i o ile wcześniej pracodawca powinien podać ten harmonogram?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Zasadniczo, system siedmiu dni pracy pod rząd jest niedopuszczalny, ponieważ narusza prawo pracownika do odpoczynku tygodniowego, którego minimalna wielkość wynosi co najmniej 24 godziny (art. 133 par.2 K.p.).

Ustalony harmonogram na okres rozliczeniowy czasu pracy, jako plan może być bieżąco zmieniany, z tym, że trzeba pamiętać, iż każda zmiana powoduje określone skutki prawne.

Rozliczenie zaś czasu pracy za okres rozliczeniowy następuje w relacji do pierwotnej wersji harmonogramu czasu pracy, który porównuje się z kartą ewidencji (rozkładem zrealizowanym) i dopiero takie porównanie pozwala na ocenę, czy przepisy o czasie pracy zostały prawidłowo zastosowane i czy pracownikowi wyliczono właściwe wynagrodzenie za pracę (art. 149 par. 1 K.p.).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z czasem pracy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »