Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zmiana miejsca wykonywania pracy

Autor: Adam Dąbrowski

Moja umowa przewiduje zatrudnienie mnie w szpitalu na posadzie "sprzątająca", na czas określony. Czy pracodawca ma prawo zwolnienia mnie bądź innych pracownic w przypadku odmówienia przejścia na inny obiekt (w innym mieście). Taka sytuacja jest niedopuszczalna gdy pensja wynosi 550 zł (netto) przy miesięcznej cenie dojazdu ok. 100 zł. Jakie są prawa pracownika w takim przypadku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sytuacja prawna zależy od treści umowy o pracę a także osobistych okoliczności dotyczących pracownika. W umowie o pracę powinno być określone miejsce wykonywania pracy. Jeżeli miejscem wykonywania pracy jest konkretna miejscowość, to polecenie wykonywania pracy w innej miejscowości należy uznać jako polecenie wyjazdu w podróż służbową a co za tym idzie pracownikowi należą się: zwrot kosztów podróży, oraz ewentualnie diety. Na dopuszczalność wysyłania w podróż służbową mogą rzutować takie okoliczności jak: ciąża pracownicy lub sprawowanie opieki nad dzieckiem do lat 4 (art. 178 K.p.). W tych przypadkach istnieje zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy.

W razie potrzeby można zwrócić się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy. Zaznaczam, że wszelkie skargi i wnioski kierowane do PIP objęte są tajemnicą, której inspektorowi pracy naruszyć nie wolno, chyba że osoba zainteresowana złoży w tej sprawie pisemną, uprzednią zgodę.

W razie, gdy pracownika nie dotyczy zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy, nie wolno odmawiać podjęcia pracy w innym miejscu, gdyż może to spowodować określone negatywne konsekwencje, nie wykluczając skutecznego wypowiedzenia umowy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info