Kategoria: Wynagrodzenie

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana dnia wypłacania wynagrodzenia

Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-01-22

Pracodawca mojego męża zawsze wypłacał wynagrodzenie ostatniego dnia miesiąca. Jesienią zaczął remontować budynek i źle policzył koszty, więc od listopada szuka oszczędności. Obecnie wymyślił sobie, że przeniesie wypłaty na początek kolejnego miesiąca, prawdopodobnie na 10 dzień miesiąca. Czy ma do tego prawo? Firma zatrudnia 8 albo 9 osób. Czy pracownicy mogą nie zgodzić się na zmianę?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Każdy pracodawca zgodnie z art. 85 § 2 Kodeksu pracy wynagrodzenie za pracę powinien wypłacać nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników i nie stworzył regulaminu wynagradzania, termin wypłaty wynagrodzenia może wskazać w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia (zgodnie z art. 29 § 3 Kodeksu pracy). Niektórzy pracodawcy termin ten określają w treści umowy o pracę.

Mimo że termin wypłaty wynagrodzenia powinien być stały i znany pracownikowi, pracodawca ma prawo w uzasadnionej sytuacji dokonać zmiany tego terminu.

Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników może dokonać takiej zmiany w formie pisemnej w następujący sposób:

  • Jeśli termin był wskazany w „informacji...” – pracodawca powinien niezwłocznie poinformować pracownika, nie później jednak niż w ciągu miesiąca od wejścia w życie tej zmiany, a gdy rozwiązanie umowy miałoby nastąpić przed upływem tego terminu – nie później niż do dnia rozwiązania umowy o pracę (art. 29 § 32 Kodeksu pracy). Nie jest w tym przypadku potrzebna zgoda pracownika na zmianę.
  • Jeśli dzień wypłaty wynagrodzenia został określony w umowie o pracę – pracodawca zmienić go może, stosując porozumienie zmieniające (zmiana może nastąpić w każdej chwili, ale potrzebna jest zgoda pracownika na zmianę) bądź wypowiedzenie zmieniające (zmiana wejdzie w życie po upływie okresu wypowiedzenia).

W związku z powyższym to, czy pracodawca będzie mógł dokonać zmiany terminu niezwłocznie, zależne jest od tego, w jakiej formie poinformowano pracowników o terminie wypłaty wynagrodzenia oraz o zmianie tego terminu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »