Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana treści rozwiązania umowy

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-03-26

Wczoraj podpisałem rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Dopiero dzisiaj zwróciłem uwagę, że w piśmie tym nie ma wpisanej przyczyny rozwiązania umowy. Czy mogę zwrócić się do pracodawcy o zmianę treści rozwiązania umowy? Bez wpisania z czyjej winy jest wypowiedzenie nie należy mi się odprawa. Jeśli pracodawca odmówi, czy jest sens odwoływać się w tej sprawie do sądu?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat
Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) umowa o pracę rozwiązuje się między innymi na mocy porozumienia stron.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Porozumienie stron to umowa rozwiązująca stosunek pracy. Może być zawarta w dowolnej formie i w każdym momencie istnienia stosunku pracy. Umowę o pracę można rozwiązać na mocy porozumienia stron przez czynności konkludentne (por. wyrok SN z dnia 20 sierpnia 1997 r., I PKN 232/97, OSNAPiUS 1998, nr 10, poz. 306, odnoszący się do umowy zawartej na czas określony).

Wystąpienie przez pracownika lub pracodawcę z propozycją rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron stanowi ofertę zgodnego rozwiązania stosunku pracy, do której stosuje się odpowiednio art. 66 i n. K.c. w zw. z art. 300 K.p. (wyrok SN z dnia 4 października 2000 r., I PKN 58/00, OSNAPiUS 2002, nr 9, poz. 211).

Porozumienie powinno określać datę ustania stosunku pracy. Zdaniem SN (wyrok z dnia 20 października 1998 r., I PKN 317/98, OSNAPiUS 1999, nr 22, poz. 721) termin rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron z przyczyn dotyczących pracodawcy może być określony zdarzeniem przyszłym, zwłaszcza gdy zdarzenie to (likwidacja stanowiska pracy) jest przez strony przewidywane po okresie dłuższym niż okres wypowiedzenia przez pracodawcę oraz przy zastrzeżeniu, że termin ten może ulec jedynie przedłużeniu.

Jeżeli w porozumieniu strony nie określiły, choćby w sposób dorozumiany, terminu ustania stosunku pracy, rozwiązuje się on w dacie zawarcia porozumienia (tak wyrok SN z dnia 11 stycznia 2001 r., I PKN 844/00, OSNAPiUS 2002, nr 18, poz. 432). Według wyroku SN z dnia 20 czerwca 2001 r., I PKN 474/00, OSNP 2003, nr 8, poz. 203, nie jest wykluczone rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron pod warunkiem zawieszającym.

Jednocześnie przepisy prawa pracy nie nakazują na porozumieniu stron wpisywać powodów rozwiązania stosunku pracy.

Podsumowując – podpisał Pan porozumienie stron o zakończeniu stosunku pracy. A więc zgodził się Pan odejść z pracy bez orzekania o winie. Nie ma Pan podstaw, aby odwoływać się do sądu albo żądać zmiany sposobu rozwiązania stosunku pracy. Kodeks pracy nie przewiduje możliwości odwołania się od porozumienia stron do sądu, więc nawet jeśli Pan złoży pozew, to sąd go odrzuci jako bezzasadny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wypowiedzenie a zaległy urlop

Dostałem dwutygodniowe wypowiedzenie z pracy. Pracodawca poinformował mnie, że mam 6 dni urlopu do wybrania. Czy muszę z niego skorzystać w trakcie trwania...

Umowa na czas zastępstwa a jej wypowiedzenie

Jestem zatrudniony na czas określony do czasu powrotu pracwnika, który przebywa na zwolnieniu chorobowym. Pracuję już ponad 6 miesięcy. Czy pracodawca może mnie...

Czy są szanse na to, żeby tata pozostał w pracy?

Mój tata kilka dni temu został przebadany alkomatem. Jest motorniczym w MPK. Alkomat wykazał 0,06, a po 30 minutach – zero. Dyrektor każe mu podpisać...

Wypowiedzenie umowy o pracę i zwolnienie lekarskie z tego samego dnia

Pracuje w sektorze prywatnym. Dzisiaj na spotkaniu zespołu, w miejscu, w którym normalnie nie wykonuję pracy, otrzymałem wypowiedzenie umowy...

Niewypełnianie poleceń służbowych jako powód rozwiązania umowy na czas określony

Jestem pracownikiem dużej firmy, pracowałem w godzinach od 8.00 do 16.00. Po godzinie 16.00 kierownik wezwał mnie na spotkanie i wręczył...

Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie umowy o pracę

Mam pytanie dotyczące ochrony przedemerytalnej w kontekście rozwiązania umowy o pracę z art. 53 K.p. Pracownica nabywa prawo do emerytury za...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »