• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony. Zamierzam zmienić pracę w czasie ciąży. Nowy pracodawca proponuje pierwszą umowę o pracę na czas określony 3 miesięcy. Jeszcze go nie informowałam o ciąży. Poród powinien nastąpić w terminie, kiedy ta 3-miesięczna umowa będzie dobiegała końca. Trochę mnie to martwi. Czy nowy pracodawca może nie podpisać ze mną kolejnej umowy ze względu na fakt, że urodzę dziecko? Pracuję przy komputerze w biurze, więc nie mam przeciwwskazań do pracy w czasie ciąży oraz nie mam problemów ze zdrowiem. Czy wiąże się to dla mnie z jakimś ryzykiem? Czy lepiej dla mnie pozostać u starego pracodawcy na umowie na czas nieokreślony niż w ciąży przechodzić do nowego?
Nowy pracodawca może nie podpisać z Panią nowej umowy i to z różnych przyczyn.
Kodeks pracy stanowi, że umowa zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Jeśli nowy pracodawca zawrze z Panią umowę na czas określony lub próbny – dłuższy niż miesiąc, to Pani umowa przedłuży się automatycznie do dnia porodu, nawet jeśli pracodawca nie podpisze z Panią nowej umowy.
Zgodnie z treścią art. 177 § 1 Kodeksu pracy (K.p.) – pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Zgodnie z utrwaloną już linią orzeczniczą Sądu Najwyższego, wynikający z art. 177 § 1 K.p. zakaz rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia (por. wyrok Sądu Najwyższego z 2 czerwca 1995 r. I PRN 23/95).
Oznacza to, że w przypadku zawarcia umowy o pracę opartej o przepisy Kodeksu pracy, kobiecie w ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego pracodawca nie może złożyć oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, oraz że pracodawca nie może rozwiązać umowy, a umowa zawarta na czas określony, jeśli termin jej zakończenia upływa, kiedy ciąża ma już 3 miesiące – ulega przedłużeniu do dnia porodu. I oczywiście otrzyma Pani zasiłek macierzyński.
Jakie konsekwencje niesie zmiana pracodawcy?
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.