Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zlecenie pracy w dniu wolnym

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2004-05-31

Pracodawca ma ustalony tygodniowy plan pracy od poniedziałku do piątku. Aktualnie chce na miesiąc wprowadzić pracę również w soboty. W soboty mam różne osobiście ważne sprawy (studia) i nie wyobrażam sobie jak mógłbym z nich zrezygnować. Czy pracodawca ma prawo żądać w tak nagły, nie uzgodniony podczas zatrudniania sposób zmiany swoich planów? Jakie są prawa pracownika w tej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Tę zmianę rozkładu czasu pracy należy traktować jako polecenie pracy w godzinach nadliczbowych. Pracodawca zasadniczo ma prawo zlecić pracę w godzinach nadliczbowych. Winien się jednak liczyć z sytuacją osobistą danego pracownika, który (zakładam, że bez skierowania zakładu pracy) podnosi swoje kwalifikacje w formie studiowania. Okoliczność ta może mieć istotne znaczenie dla omawianego przypadku, ponieważ pracodawca zgodnie z art. 17 K.p. obowiązany jest ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

W konsekwencji, zaplanowane z góry zajęcia na uczelni, nawet w sytuacji braku skierowania na studia, muszą być brane pod uwagę przy zlecaniu pracy w godzinach nadliczbowych, która nie ma mieć charakteru incydentalnego lecz pracy we wszystkie zaplanowane w danym miesiącu soboty, jako dni wolne od pracy.

Poprawnie rzecz biorąc, pracodawca miałby prawo wymagać w tych warunkach, pracy nadliczbowej w konkretnym dniu, czyli np. w jedną sobotę, jeżeli brak pracownika mógłby go narazić na straty.

Wymaganie pracy przez wszystkie soboty w danym miesiącu powinno uwzględniać potrzebę pracownika planowanego z góry uczestnictwa w zajęciach na wyższej uczelni. Konieczne jest jednak niezwłoczne poinformowanie pracodawcy o osobistej sytuacji pracownika, może nawet w formie pisemnej, najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym przed terminem zarządzonej pracy w godzinach nadliczbowych.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Odebranie części godzin nauczycielowi zatrudnionemu na świetlicy

Pracuję na świetlicy. Dyrektor chce mi odebrać część godzin pracy. Jak się bronić, jeśli przełożony wręczy mi pismo o redukcji etatu? Co mogłabym...

 

Praca 8,5 godziny zamiast 8

Praca 8,5 godziny zamiast 8

Dzisiaj zwrócono mi uwagę, że zamknęłam sklep, w którym pracuję, minutę przed godz. 23. Odpowiedziałam, że według grafika mam pracować do 23,...

Rozliczenie pracy kierowcy samochodu do 3,5 tony za granicą

Rozliczenie pracy kierowcy samochodu do 3,5 tony za granicą

Moje pytanie dotyczy pracownika zatrudnionego na umowę o pracę jako kierowca w międzynarodowym przewozie rzeczy. Czy kierowcy samochodu dostawczego do...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »