Kategoria: Kontrola prawa pracy

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zidentyfikowanie inspektora pracy

• Opublikowane: 2004-11-18

W jaki sposób pracodawca może ustalić, czy osoba zgłaszająca się na kontrolę jest rzeczywiście inspektorem pracy, zważywszy, że inspektor pracy może przedstawić upoważnienie do kontroli w ciągu trzech dni od jej rozpoczęcia? Wiadomo przecież, że dokumenty personalne podlegają ochronie na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych i stąd niepowołanym osobom nie można ich przekazywać do wglądu.

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Ostatnio zdarzają się rzeczywiście przypadki wizyt u pracodawców fikcyjnych kontrolerów, którzy podszywają się pod inspektorów pracy.

Trzeba zatem pamiętać, że inspektor pracy obowiązany jest przy pierwszym kontakcie z pracodawcą lub osobą przez niego upoważnioną do kontroli, okazać legitymację służbową w taki sposób, aby można było z niej odczytać dane personalne inspektora.

Podmiot kontrolowany w każdym przypadku ma prawo odnotować stosowne dane z legitymacji inspektora pracy i porozumieć się telefonicznie z właściwym okręgowym inspektorem pracy, celem wyjaśnienia, czy osoba podająca się za inspektora pracy, w rzeczywistości nim jest.

Taki sposób sprawdzenia tożsamości inspektora pracy nie może być traktowany negatywnie, ani nie może mieć wpływu na później przeprowadzaną kontrolę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »