Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zidentyfikowanie inspektora pracy

• Autor: Adam Dąbrowski

W jaki sposób pracodawca może ustalić, czy osoba zgłaszająca się na kontrolę jest rzeczywiście inspektorem pracy, zważywszy, że inspektor pracy może przedstawić upoważnienie do kontroli w ciągu trzech dni od jej rozpoczęcia? Wiadomo przecież, że dokumenty personalne podlegają ochronie na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych i stąd niepowołanym osobom nie można ich przekazywać do wglądu.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Zidentyfikowanie inspektora pracy

Kontrola fikcyjnego inspektora pracy

Ostatnio zdarzają się rzeczywiście przypadki wizyt u pracodawców fikcyjnych kontrolerów, którzy podszywają się pod inspektorów pracy.

Trzeba zatem pamiętać, że inspektor pracy obowiązany jest przy pierwszym kontakcie z pracodawcą lub osobą przez niego upoważnioną do kontroli, okazać legitymację służbową w taki sposób, aby można było z niej odczytać dane personalne inspektora.

Podmiot kontrolowany w każdym przypadku ma prawo odnotować stosowne dane z legitymacji inspektora pracy i porozumieć się telefonicznie z właściwym okręgowym inspektorem pracy, celem wyjaśnienia, czy osoba podająca się za inspektora pracy, w rzeczywistości nim jest.

Taki sposób sprawdzenia tożsamości inspektora pracy nie może być traktowany negatywnie, ani nie może mieć wpływu na później przeprowadzaną kontrolę.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info