Kategoria: Czas pracy

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgoda na zmniejszenie wymiaru godzin a ciąża

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-09-20

Jestem nauczycielem kontraktowym, mam umowę na stałe. Otrzymałam informację od dyrekcji o konieczności zmniejszenia mojego etatu z 18/18 na 17/18 – pisemnie wyraziłam na to zgodę, nie wiedząc jeszcze, że jestem w ciąży. Czy mogę w obecnej sytuacji anulować tę zgodę na obniżeniu etatu? Jeśli tak, w jakim terminie?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Zgodnie z art. 177 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) – pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Przepis ten stanowi, że to pracodawca nie może pracownicy wręczyć wypowiedzenia, w tym także wypowiedzenia zmieniającego, jeśli jest ona w ciąży.

W tej sytuacji powinna Pani – o ile to było wypowiedzenie a nie porozumienie stron – powiadomić pracodawcę o ciąży i ma on obowiązek wycofać wypowiedzenie zmieniające.

Inaczej sytuacja będzie się miała, gdy podpisała Pani porozumienie zmieniające. W takiej sytuacji musi Pani złożyć pracodawcy oświadczenie o odstąpieniu od złożonego oświadczenia woli z powodu działania pod wpływem błędu.

Sąd Najwyższy w wyroku z 19 marca 2002 r. (I PKN 156/01) stwierdził, że pracownica, która nie wiedząc, że jest w ciąży, złożyła oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę, może się uchylić od skutków tego oświadczenia niezależnie od tego, czy błąd został wywołany przez pracodawcę, czy wiedział on o błędzie lub mógł go z łatwością zauważyć.

Orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczy rozwiązania umowy o pracę, ale porozumienie zmieniające także może zostać zawarte pod wpływem błędu. Oznacza to, że jeśli zawarła Pani porozumienie zmieniające, nie wiedząc, że jest Pani w ciąży, ma Pani szansę na wycofanie się z niego. Jeśli pracodawca Pani oświadczenia nie uzna – powinna Pani skierować sprawę do sądu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z czasem pracy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »