Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrudnienie pracownika w ciągu roku a jednorazowy urlop w wymiarze co najmniej 14 dni

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-11-21

Czy pracownik zatrudniony w kwietniu musi mieć jedną z części urlopu w wymiarze przynajmniej 14 dni?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pracownikowi – zgodnie z art. 152 § 1 K.p. – przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Urlop pracownika powinien być wykorzystany w całości w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jednakże, ponieważ taka sytuacja jest trudna w realizacji, w niektórych przypadkach prawo zezwala wykorzystywać urlop wypoczynkowy w częściach, ale tylko na wniosek pracownika. Należy wtedy pamiętać, żeby choć jedna z części wypoczynku obejmowała co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 K.p.). Wypoczynek trwający 14 dni kalendarzowych obejmuje nie tylko dni robocze, lecz także dni wolne i świąteczne, w tym niedziele.

Wyjątkiem od zasady, o której mowa w art. 162 K.p., jest sytuacja, gdy udzielenie co najmniej 14 dni kalendarzowych wypoczynku nie jest możliwe, np. w przypadku pracownika w pierwszym roku kalendarzowym pracy, pracownika zatrudnionego na krótki okres lub pracownika zatrudnionego w ciągu roku, dla którego urlop został przeliczony proporcjonalnie. W powyższych przypadkach wymiar takiego urlopu może bowiem nie pozwolić na zachowanie 14 -dniowego nieprzerwanego okresu wypoczynku.

Jednak w sytuacji wskazanej w pytaniu pracownik może skorzystać z urlopu w częściach, z których jedna trwałaby co najmniej 14 dni. Jedna część urlopu powinna obejmować bowiem 14 kolejnych dni kalendarzowych (licząc łącznie z dniami wolnymi), a nie 14 dni urlopowych. Pracownik, który został zatrudniony np. 1 kwietnia, teoretycznie ma prawo do 15 dni (przy wymiarze rocznym 20 dni urlopu) lub do 20 dni urlopu (przy wymiarze rocznym 26 dni urlopu), pod warunkiem że poprzedni pracodawca nie udzielił za dużo dni urlopu za okres styczeń–marzec.

Nie ma więc powodu, dla którego uzasadnione byłoby odstąpienie od zasady wynikającej z art. 162 K.p. Nawet roczny wymiar urlopu na żądanie, o którym mowa w art. 1672 K.p., nie zostanie w takiej sytuacji pomniejszony.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Ile wynosi wynagrodzenie za czas urlopu (tzw. wynagrodzenie urlopowe)?

Ile wynosi wynagrodzenie za czas urlopu (tzw. wynagrodzenie urlopowe)?

W październiku wypadło tak, że musiałam przepracować o 2 dni więcej, i pracodawca zapłacił 100% za te dni. Jak powinien zapłacić pracodawca za takie dni,...

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z...

 

Wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego podczas urlopu dla poratowania zdrowia

Jestem na kończącym się urlopie macierzyńskim. Moim głównym źródłem utrzymania jest praca w szkole, drugim praca w poradni. Złożyłam wniosek...

 

Czy mogę przedłużyć urlop wychowawczy?

Jestem na urlopie wychowawczym. Moje dziecko ma 3 lata i za miesiąc idzie do przedszkola. Czy mogę przedłużyć urlop wychowawczy, bo ojciec dziecka pracuje...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »