Zasiłek opiekuńczy

• Autor: Anna Jędrzejczak

Opiekuję się osobą starszą – jest to siostra mojej babki. Ma ona 78 lat i posiada drugą grupę inwalidzką. Moje pytanie jest takie: czy należą mi się w pracy dni wolne (nawet bezpłatne), gdy muszę udać się z nią do lekarza lub gdy wymaga stałej opieki w czasie choroby?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Na mocy przepisów art. 32 i 33 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.) zasiłek opiekuńczy w wymiarze 14 dni w roku przysługuje ubezpieczonemu, który obowiązkowo podlega ubezpieczeniu chorobowemu, zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny.

Jednak ustawodawca określa wprost, kogo należy rozumieć pod pojęciem „członka rodziny” w przepisie art. 32 ust 2 ww. ustawy, mianowicie: „za członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki”.

W opisanym przez Pana przypadku opieki wymaga siostra Pana babki, tj. osoba niewymieniona w przepisie art. 32 ust. 2 ww. ustawy. Zatem jeśli chodzi o płatne dni zwolnienia z tytułu sprawowania opieki, to nie ma przesłanek do ich udzielenia.

Jeśli zaś chodzi o urlop bezpłatny, to zawsze może się Pan ubiegać o jego udzielenie przez pracodawcę na zasadach ogólnych.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Anna Jędrzejczak

Absolwentka prawa oraz Europejskich Studiów Specjalnych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła również aplikację sądową w Sądzie Okręgowym w Toruniu. Od 2005 roku udziela porad w kancelarii radców prawnych głównie z zakresu prawa cywilnego, handlowego i rodzinnego.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »