Kategoria: Inne
Baner RODO

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek dla bezrobotnych – czy mi się należy?

Autor: Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-08-27

Pracowałam ponad rok na pełen etat za wynagrodzenie wyższe od minimalnego, ale w tym okresie miałam dwa okresy chorobowego (w sumie 6 tygodni). Czy te okresy zostaną mi zaliczone do tych 12 miesięcy wymaganych do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych?

»Wybrane opinie klientów

Zgodnie z art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.) prawo do zasiłku przysługuje m.in. bezrobotnemu, który w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. W okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni.

Zasadniczo od wynagrodzenia chorobowego (ani od wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, ani od zasiłku chorobowego) nie odprowadza się składek na Fundusz Pracy, a składki te są jedynie odprowadzane od wynagrodzenia za czas faktycznie wykonywanej pracy. Pytanie więc nie jest bezpodstawne i fakt wystąpienia dłuższej choroby w trakcie tych 365 dni może budzić wątpliwości co do późniejszego prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Wyżej przedstawiona zasada – wynikająca z art. 71 ustawy – wyraźnie wskazuje jednak, że należy pominąć w zliczaniu wymaganego okresu zatrudnienia jedynie urlopy bezpłatne trwające łącznie dłużej niż 30 dni. Dalsza treść tego artykułu (ust. 2) mówi o tym, że do tych 365 dni należy wliczać przypadające po ustaniu zatrudnienia (wykonywania innej pracy zarobkowej albo zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności) m.in. okresy pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli podstawę wymiaru tych zasiłków i świadczenia, z uwzględnieniem kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Uwzględniając powyższe: jeśli do wymaganego okresu 365 dni wlicza się okres otrzymywania zasiłku chorobowego, otrzymywanego już po ustaniu zatrudnienia, to tym bardziej należy wliczać też i okresy pobierania świadczeń z tytułu choroby, które wystąpiły w trakcie zatrudnienia. Oczywiście należy pamiętać o tym, że uwzględnione będą te okresy choroby, za które wypłacane świadczenie było ustalone na podstawie wymiaru w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.



Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Kilka dni po ustaniu zatrudnienia byłam na L4. Po tym czasie złożyłam papiery do ZUS, żeby uzyskać zasiłek chorobowy. Dopiero po chorobie zarejestrowałam się w urzędzie pracy i uzyskałam prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Czy należy mi się zasiłek chorobowy, jeśli mam zasiłek dla bezrobotnych?

Ciąża a praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia

W mojej pracy byłam zatrudniona na umowę-zlecenie, obecnie mam umowę o pracę na czas określony. W ciążę zaszłam w czasie trwania umowy-zlecenia, obecnie jestem w 6. tygodniu ciąży. Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński? Czy jeśli praca jest fizyczna i z czynnikami szkodliwymi dla dziecka (choroby), mogę pójść wcześniej na urlop macierzyński? Praca nie pozwala mi nawet na wizyty u lekarza, które są wymagane.

Wcześniejszy powrót z L4 po szybkim wyzdrowieniu – czy to możliwe?

W zeszłym tygodniu się rozchorowałem, poszedłem do lekarza i dostałem L4 do przyszłego piątku. Minęły 3 dni, biorę regularnie leki i w sumie jestem już prawie zdrowy. Czy mogę w jakiś sposób anulować L4 i iść do pracy?

Badanie alkomatem

Czy badanie alkomatem wszystkich pracowników jest legalne? Często kadrowa przychodzi niezapowiedziana i wzywa wszystkich pracowników na badanie alkomatem.

Przedłużenie terminowej umowy o pracę do dnia porodu

Mam umowę na czas określony do lipca (będę wtedy w czwartym miesiącu ciąży). Czy umowa zostanie mi automatycznie przedłużona do dnia porodu? Czy będzie przysługiwał mi roczny płatny urlop macierzyński?

Przejście na świadczenie kompensacyjne a odprawa z tytułu likwidacji placówki

Mam 56 lat, 34 lata pracy w szkole, w związku z likwidacją gimnazjum mój wymiar godzin ulegnie zmniejszeniu do 13 w przyszłym roku szkolnym. W związku z tym chciałabym wiedzieć, co byłoby dla mnie najkorzystniejsze. Myślałam o przejściu na świadczenie kompensacyjne, czy w takim wypadku przysługuje mi odprawa z tytułu likwidacji placówki? Czy lepiej przejść w stan nieczynny, a potem na świadczenie kompensacyjne? W przyszłym roku miałabym we wrześniu 35 lat pracy, czy po stanie nieczynnym otrzymałabym nagrodę jubileuszową?



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »