Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek chorobowy po miesiącu pracy – ile powinien wynosić?

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-09-09

Po ok. 1,5 miesiąca pracy (umowa o pracę, 3/4 etatu, okres próbny – 3 miesiące) zachorowałem i skorzystałem z L4, trwało ono pół miesiąca. Ku mojemu zdziwieniu w miejscu pracy dowiedziałem się, że nie mam co liczyć na 80% płacy, tylko na jakieś marne grosze rzędu 10 zł na dzień. Zostało to uargumentowane tym, że średnia zarobków wyliczana jest z ostatnich 3 miesięcy, a ja pracowałem tylko 1,5 itp. Ma to jakiekolwiek uzasadnienie prawne?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wprowadzono Pana w błąd. Zgodnie z przepisami podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które zostało wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Gdy niezdolność do pracy powstaje wcześniej niż przed upływem 12 miesięcy, należy uwzględnić przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które zostało wypłacone pracownikowi za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (art. 36 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm. – dalej zwana ustawą zasiłkową).

W przypadku opisanym w pytaniu należy więc uwzględnić tylko wynagrodzenie z pierwszego w pełni przepracowanego miesiąca (kalendarzowego). Pracownik, który posiada wymagany okres 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej), a który nie przepracował do czasu zachorowania pełnego miesiąca kalendarzowego, również ma prawo do świadczeń w razie choroby. Zgodnie z art. 37 ust. 1. ustawy zasiłkowej, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy, np. podstawą w takim przypadku może być wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości. Również w tym przypadku, aby pracownik miał prawo do świadczenia, musi posiadać przywołany powyżej nieprzerwany okres ubezpieczenia chorobowego.

Miesięczna wysokość wynagrodzenia chorobowego dla pracowników wynosi z reguły 80% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1 ustawy zasiłkowej), a wysokość zasiłku za 1 dzień niezdolności do pracy – zgodnie z art. 36 ust. 3. ustawy zasiłkowej – wynosi 1/30 tej kwoty. Należy pamiętać o tym, że zanim zostanie ustalona dzienna stawka świadczenia, od kwot wynagrodzeń, uwzględnianych w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, odlicza się wartość składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, które finansowane są ze środków pracownika, tj. 13,71% (art. 45 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Na podstawie powyższych danych bez problemu może Pan samodzielnie zweryfikować, czy prawidłowo ustalono Panu wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Wypłata wynagrodzeń na konto

Zakład pracy zmienił formę wypłaty wynagrodzenia, które odtąd będzie przelewane na konto pracownika. Nie potrzebujemy podpisów na liście płac, ale dowodem...

 

Zastępstwo w szkole a wynagrodzenie w wakacje

Nauczycielowi (także zatrudnionemu na umowę na zastępstwo) przysługuje na okres wakacji tzw. wynagrodzenie urlopowe.

 

Czy premia uznaniowa może stanowić stały składnik wynagrodzenia?

Kilka lat temu otrzymałem aneks do umowy o pracę zmieniający mi wynagrodzenie zasadnicze na proporcje: 80% wynagrodzenia zasadniczego oraz 20% premii uznaniowej:...

 

Obniżenie pensji z powodu przerwy w zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży

Pracuję jako nauczyciel, mam umowę na czas nieokreślony. Jestem w ciąży, obecnie podczas drugiego zwolnienia lekarskiego – po poprzednim wróciłam...

 

Leasing pracowniczy

Mam zatrudnionego pracownika na stanowisku handlowiec (jesteśmy firmą produkcyjną), który pracuje na rzecz dystrybutora. Mamy problem z koordynowaniem jego...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »