Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa na rok a L4, urlop wychowawczy i zasiłek macierzyński

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-10-29

Aktualnie jestem zatrudniona na okres próbny. Za kilka dni mam otrzymać umowę na rok. Okazało się, że jestem w ciąży. Czy po otrzymaniu umowy na rok i pójściu na L4 do dnia porodu będzie mi przysługiwał urlop wychowawczy, czy tylko zasiłek macierzyński po porodzie?

»Wybrane opinie klientów

Szybka i profesjonalna usługa. Będziemy w przyszłości korzystać z Państwa pomocy.
Stowarzyszenie Wkra
Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że aby po porodzie otrzymać urlop macierzyński (nie wychowawczy) i zasiłek macierzyński z tego tytułu w chwili porodu musi Pani pozostawać w zatrudnieniu.

Zgodnie z art. 177 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Przepis ten chroni Panią przed wypowiedzeniem umowy (na czas określony, gdy już Pani ją podpisze) w związku z Pani ciążą.

Zgodnie z art. 180 K.p. pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie.

Przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wyczerpania wymiaru.

Podsumowując – jeśli otrzyma Pani umowę na czas określony i urodzi Pani w czasie jej trwania dziecko to przysługiwał Pani będzie urlop macierzyński w pełnym wymiarze (i w czasie jego trwania zasiłek macierzyński).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – jak ją otrzymać i gdzie złożyć wniosek?

Interesuje mnie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Problemem jest to, że nie mam ubezpieczenia, a wyjeżdżam niedługo i chciałabym mieć tę Europejską...

Wcześniejsza emerytura dla kobiety w wieku 54 lat, 33 lata stażu

Jestem kobietą, mam ukończone 54 lata, 33 lata stażu pracy. Kiedy mogę najwcześniej odejść na emeryturę? Granica 60. roku życia jest dla mnie nierealna.

Informacja o składkach ZUS na świadectwie pracy

Kilka miesięcy temu zakończyłem pracę w prywatnej firmie, umowa została rozwiązana z winy pracodawcy. Czy po takim czasie mam prawo zwrócić się do tego...

Umowa-zlecenia i ciąża a utrata świadczenia chorobowego

Pracuję w firmie na umowie-zlecenie. Każda z umów zaczyna się z początkiem nowego miesiąca i wygasa z jego ostatnim dniem. Parę dni...

Katecheta zatrudniony na umowę o pracę i praca w innej szkole

Nauczyciel katecheta zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony (stopień awansu zawodowego – mianowany) poinformował pracodawcę, że będzie...

Świadczenie kompensacyjne a emerytura nauczyciela

Mam pytanie dotyczące świadczenia kompensacyjnego w kontekście emerytury nauczyciela. Otóż, jestem nauczycielem dyplomowanym z ponad 35-letnim...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »