Kategoria: Wynagrodzenie

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zarabiam mniej od kolegów na równorzędnych stanowiskach

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-02-16

Przebywałem na urlopie wychowawczym. Po powrocie dostałem nowy angaż z wynagrodzeniem niższym o 35% od kolegów na tym samym stanowisku, z tą samą grupą zaszeregowania. Ten stan trwa od kilku lat, tzn. mimo corocznych podwyżek dla wszystkich ja w dalszym ciągu zarabiam 35% mniej od kolegów na równorzędnych stanowiskach. Moje prośby o wyrównanie zostają odrzucane. Co mogę zrobić?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 18c ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.

Wynagrodzenie, o którym mowa wyżej obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna.

Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Z powyższego wynika, że stawki wynagrodzenia za pracę jednakową lub za pracę jednakowej wartości muszą być równe. Prace jednakowej wartości są to prace, których wykonywanie wymaga od pracowników:

– porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odpowiednich przepisach (ukończenie szkoły, kursu, szkolenia itp.) lub praktyką i doświadczeniem zawodowym;

– porównywalnej odpowiedzialności (np. materialnej) i wysiłku (chodzi zarówno o wysiłek fizyczny jak i psychiczny).

Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu (w tym w zakresie wynagradzania za pracę) Kodeks pracy przewiduje odpowiedzialność odszkodowawczą, tzn. osoba, wobec której pracodawca naruszył zakaz dyskryminacji ma prawo domagać się odszkodowania w wysokości nie niższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ustawowo określone zostało tylko minimum odszkodowania. Nie ograniczono natomiast jego górnej wysokości. Ustala je sąd pracy stosownie do wszystkich okoliczności sprawy.

Pamiętać jednak należy, że sprawy związane ze stosunkiem pracy przedawniają się po 3 latach, wobec czego nie może Pan już dochodzić swoich roszczeń za więcej niż 3 lata wstecz.

Podsumowując – skoro pracodawca nie reaguje na Pana pisma pozostaje Panu skierowanie sprawy do sądu pracy o odszkodowanie za naruszenie zasady dyskryminacji i równego wynagradzania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »