Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaprzestanie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników na wniosek

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-08-17

Czy przy odstąpieniu od ubezpieczenia społecznego rolników na wniosek wystarczy przestać opłacać składki? Oświadczenia w tej sprawie domaga się moja placówka terenowa KRUS.
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli osoba jest objęta ubezpieczeniem społecznym rolników na wniosek, to – zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (j.t. Dz. U. z 2008 r. Nr 50 poz. 291 z późn. zm.) – może odstąpić od tego ubezpieczenia w każdym czasie – po złożeniu w placówce terenowej KRUS stosownego oświadczenia.

Jeśli ubezpieczony chce, aby ubezpieczenie ustało w określonym momencie, powinien złożyć oświadczenie (art. 3a ww. ustawy), podając w jego treści termin, z którym chce od ubezpieczenia odstąpić. Ubezpieczenie na wniosek w takim przypadku ustanie z końcem kwartału wskazanego w oświadczeniu ubezpieczonego, a jeżeli w oświadczeniu brak takiego wskazania – z końcem kwartału, w którym ubezpieczony złożył oświadczenie.

Podobny skutek może spowodować nieopłacenie w terminie składki (art. 3 ust. 4 ww. ustawy). W takim przypadku ubezpieczenie ustanie od pierwszego dnia okresu ubezpieczenia, za który składka nie została opłacona (ubezpieczenie będzie ważne tylko do z końca kwartału, za który składki zostały opłacone).

Placówka terenowa KRUS nie ma więc podstaw do żądania oświadczenia, jeśli ubezpieczenie było na wniosek i ubezpieczony przestał opłacać składki.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Wcześniejszy powrót z L4 po szybkim wyzdrowieniu – czy to możliwe?

W zeszłym tygodniu się rozchorowałem, poszedłem do lekarza i dostałem L4 do przyszłego piątku. Minęły 3 dni, biorę regularnie leki i w sumie jestem już...

 

Umowa o pracę i samozatrudnienie

Czy praca na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i jednoczesna praca dla tego samego pracodawcy na zasadzie samozatrudnienia (umowa b2b) jest w ogóle legalna?

 

Badanie alkomatem

Czy badanie alkomatem wszystkich pracowników jest legalne? Często kadrowa przychodzi niezapowiedziana i wzywa wszystkich pracowników na badanie alkomatem.

 

Nieprzyjęcie wypowiedzenia zmieniającego

Szef powiadomił mnie niedawno, że w przyszłym miesiącu zostanę przeniesiony do innej placówki, odległej od mojego miejsca zamieszkania o 40 km. Nie chcę się...

 

Dodatkowe zlecenia dla urzędnika z urzędu gminy

W jaki sposób można wręczyć wynagrodzenie pracownikowi urzędu gminy w poniższej sytuacji. Urzędnik wręcza zainteresowanym petentom podczas pracy...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »