Zakupy na firmę z własnych środków

• Autor: Marta Handzlik

Mam w posiadaniu mienie pracodawcy w postaci laptopa. Zakupiłem go za własne pieniądze za zgodą pracodawcy i przekazałem fakturę do rozliczenia zaliczki. Laptop został wprowadzony na stan firmy. Obecnie firma od miesiąca jest w stanie upadłości likwidacyjnej. W ostatnim miesiącu przed upadłością zakupowałem rożne towary dla potrzeb firmy za własne pieniądze i przedstawiłem faktury do rozliczenia zaliczki. W sumie z powierzonych zaliczek wydatkowałem na cele firmowe ponad ich wartość ok. 5 000 zł (2000 zł na towary i 3000 zł na używanie samochodu prywatnego do celów służbowych za zgodą pracodawcy). Czy mam obowiązek w takiej sytuacji zwrócić laptop firmowy, pomimo że firma jest mi winna 5000 zł gotówki nie z zaległych wypłat, tylko z należności z zakupów i wykonanych na jej rzecz przeze mnie usług? Moim zdanie w tej sytuacji pracodawca/syndyk nie zapłacił za tego laptopa, bo jest mi winny pieniądze niebędące wypłatą. Tak więc nie jest jego właścicielem.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zwrot rzeczy będących własnością pracodawcy

Zgodnie z art. 100 § 2 pkt 4 ustawy Kodeks pracy jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbanie o mienie pracodawcy i dobro zakładu pracy. 

Już z tego przepisu można wyprowadzić obowiązek zatrudnionego zwrotu rzeczy będących własnością pracodawcy. 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 1999 r. (sygn. akt I PKN 361/99) przywłaszczenie firmowego mienia zawsze stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Jednak aby zwolnić podwładnego w trybie dyscyplinarnym, jego działanie musi:

  • być zawinione, tj. pracownik powinien mieć możliwość oddania sprzętu służbowego,
  • a także – zagrażać interesowi pracodawcy.

Pana sprawa jest o tyle skomplikowana, o ile to Pan, na wyraźne polecenie pracodawcy, dokonał zakupu sprzętu firmowego za własne pieniądze. Gdyby sprzęt ten nie został jeszcze przekazany, a Pan nie przedstawił faktury pracodawcy, sprawa byłaby prosta, mógłby Pan sprzęt zatrzymać.

Jednak w momencie, gdy faktura została przekazana do rozliczenia, a sprzęt został wprowadzony na stan zakładu pracy, doszło do przekazania jego własności na rzecz pracodawcy. Od tej chwili mimo ze należność nie została uregulowana, nie jest Pan już jej właścicielem. Może Pan dochodzić zaspokojenia swoich roszczeń na drodze sądowej, ale nie może Pan zatrzymać komputera.

Zobacz też: Zwrot laptopa na zwolnieniu lekarskim

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »