Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakupy na firmę z własnych środków

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-06-24

Mam w posiadaniu mienie pracodawcy w postaci laptopa. Zakupiłem go za własne pieniądze za zgodą pracodawcy i przekazałem fakturę do rozliczenia zaliczki. Laptop został wprowadzony na stan firmy. Obecnie firma od miesiąca jest w stanie upadłości likwidacyjnej. W ostatnim miesiącu przed upadłością zakupowałem rożne towary dla potrzeb firmy za własne pieniądze i przedstawiłem faktury do rozliczenia zaliczki. W sumie z powierzonych zaliczek wydatkowałem na cele firmowe ponad ich wartość ok. 5 000 zł (2000 zł na towary i 3000 zł na używanie samochodu prywatnego do celów służbowych za zgodą pracodawcy). Czy mam obowiązek w takiej sytuacji zwrócić laptop firmowy, pomimo że firma jest mi winna 5000 zł gotówki nie z zaległych wypłat, tylko z należności z zakupów i wykonanych na jej rzecz przeze mnie usług? Moim zdanie w tej sytuacji pracodawca/syndyk nie zapłacił za tego laptopa, bo jest mi winny pieniądze niebędące wypłatą. Tak więc nie jest jego właścicielem.

»Wybrane opinie klientów

Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat

Zgodnie z art. 100 § 2 pkt 4 ustawy Kodeks pracy jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbanie o mienie pracodawcy i dobro zakładu pracy. 

Już z tego przepisu można wyprowadzić obowiązek zatrudnionego zwrotu rzeczy będących własnością pracodawcy. 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 1999 r. (sygn. akt I PKN 361/99) przywłaszczenie firmowego mienia zawsze stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Jednak aby zwolnić podwładnego w trybie dyscyplinarnym, jego działanie musi:

  • być zawinione, tj. pracownik powinien mieć możliwość oddania sprzętu służbowego,
  • a także – zagrażać interesowi pracodawcy.

Pana sprawa jest o tyle skomplikowana, o ile to Pan, na wyraźne polecenie pracodawcy, dokonał zakupu sprzętu firmowego za własne pieniądze. Gdyby sprzęt ten nie został jeszcze przekazany, a Pan nie przedstawił faktury pracodawcy, sprawa byłaby prosta, mógłby Pan sprzęt zatrzymać.

Jednak w momencie, gdy faktura została przekazana do rozliczenia, a sprzęt został wprowadzony na stan zakładu pracy, doszło do przekazania jego własności na rzecz pracodawcy. Od tej chwili mimo ze należność nie została uregulowana, nie jest Pan już jej właścicielem. Może Pan dochodzić zaspokojenia swoich roszczeń na drodze sądowej, ale nie może Pan zatrzymać komputera.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »