Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakaz konkurencji w prawie pracy

Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-11-23

Jak interpretować zapis w umowie o zakazie konkurencji „nie będzie podejmował jakichkolwiek działań zmierzających do zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, na własny lub cudzy rachunek, w tym nie będzie zawierał umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło, ani innych kontraktów o podobnym charakterze z klientami lub kontrahentami Zleceniodawcy, pośrednio czy bezpośrednio”. Czy zapis dotyczy zarówno byłych, jak i obecnych klientów i współpracowników? Czy jeśli podpiszę umowę o świadczenie usług z innym przedsiębiorcą, który współpracuje z byłym już kontrahentem firmy, to będzie to równoznaczne ze złamaniem postanowień zakazu konkurencji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 1011 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) w zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji).

Przepis ten przewiduje możliwość zawarcia umowy zakazującej pracownikowi prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy w czasie trwania stosunku pracy. Umowa ta może być zawarta jednocześnie z umową o pracę, a w sensie technicznym może być częścią umowy o pracę. Ma ona jednakże samodzielny byt prawny. Może być tak, że umowa o pracę jest skuteczna, a formalnie będąca jej częścią umowa o zakazie konkurencji okaże się nieważna.

Okres obowiązywania tej umowy nie może wykraczać poza czas trwania stosunku pracy. Ustanie stosunku pracy powoduje jej wygaśnięcie.

Zgodnie z art. 1012 K.p. przepis o zakazie konkurencji stosuje się odpowiednio, gdy pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, zawierają umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Zapis w umowie o zakazie konkurencji stanowi o kontrahentach pracodawcy. W mojej opinii chodzi o obecnych kontrahentów, a nie wszystkich przeszłych i potencjalnych kontrahentów. Gdyby pracodawca chciał włączyć w zakaz także przeszłych kontrahentów powinien był to sprecyzować.

Podsumowując – byli kontrahenci nie stanowią naruszenia zakazu konkurencji według podpisanej umowy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy mogę iść na zwolnienie przed podpisaniem umowy?

Od jakiegoś czasu walczę z pracodawcą o umowę o pracę. Na razie nie mogę się o nią doprosić. Niestety wysiada mi kręgosłup. Czy mogę, mimo że nie mam...

Praca na etacie a własna firma i umowa o zakazie konkurencji

Prowadzę warsztat samochodowy i dostałem atrakcyjną ofertę pracy, również w warsztacie samochodowym. Czy mogę zatrudnić się w tej firmie, nie zamykając...

Kolejna umowa na czas określony

Pracownik miał pierwszą umowę o pracę na czas określony od 1.07.2010 r. do 30.06.2011 r., zaś drugą od 1.07.2011 r. do 31.12.2012 r. Czy można podpisać z tym...

Kiedy nauczyciel mianowany może być zatrudniony na czas określony?

Jestem nauczycielem dyplomowanym z 23-letnim stażem. W 2009 roku zmieniłam zakład pracy w innej placówce oświatowej na stanowisku nauczyciela....

Czy można zatrudnić pracownika na umowę-zlecenie w dniu ustawowo wolnym od pracy?

Czy mogę zatrudnić pracownika na umowę-zlecenie w dniu ustawowo wolnym od pracy, tj. 15 sierpnia? Chodzi o pracę w małym osiedlowym sklepie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »