Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-12-08

Sprawa dotyczy umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Mój pracodawca zastrzegł w niej prawo do odstąpienia w określonym terminie. Niestety nie dotrzymał tego terminu i odstąpił od umowy po upływie terminu wskazanego w umowie. Z tego co się orientuję takie oświadczenie jest bezskuteczne. W związku z tym mogę wystąpić do pracodawcy z roszczeniem o wypłacenie należnego odszkodowania. Jeśli pracodawca wypłaci mi to odszkodowanie, to czy obowiązuje mnie nadal zakaz konkurencji czy nie?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że przepisy prawa pracy wskazują, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest umową terminową i co do zasady nie może być wcześniej zakończona na skutek jednostronnej czynności na przykład ze strony pracodawcy.

Jednak na podstawie art. 395 Kodeksu cywilnego można w umowie zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Prawo to wykonane może być przez złożenie drugiej stronie stosownego oświadczenia.

Za takim rozwiązaniem opowiedział się także Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 26 lutego 2003 r. (I PK 16/02), w którym stwierdził, że do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy można w sposób ważny wprowadzić prawo odstąpienia od niej.

Wprowadzając do umowy o zakazie konkurencji możliwości odstąpienia od tej umowy należy pamiętać, aby określić dokładnie termin, w jakim uprawnienie to może zostać zrealizowane. Sąd Najwyższy w wyroku z 8 lutego 2007 r. (II PK 159/06) stwierdził, że zastrzeżenie dla pracodawcy prawa odstąpienia w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu pracy bez określenia terminu wykonania tego prawa jest nieważne.

Jednak – co ważne – termin taki jest terminem zawitym, co skutkuje tym, że po jego upływie prawo do odstąpienia od umowy o zakazie konkurencji jest nieważne, a wszelkie późniejsze oświadczenia o odstąpieniu od umowy są bezskuteczne.

W tej sytuacji – skoro pracodawca spóźnił się ze złożeniem oświadczenia o odstąpieniu od umowy o zakazie konkurencji może Pani żądać od niego wypłacenia odszkodowania. Jeśli pracodawca tego nie zrobi – zgodnie z przepisami nie będzie już Pani związana umową.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »