Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wysokość dodatku stażowego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-01-09

Obecnie otrzymuję 18% dodatku stażowego jako nauczyciel. Za kilka dni minie mi 19 rok pracy. Czy od nowego miesiąca powinienem otrzymać 19% dodatku stażowego, czy też mam czekać do nowego roku szkolnego, aby uzyskać owe 19%?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat, w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.

Zgodnie z § 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181) do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy z innych przyczyn niż uzyskanie wyższego stopnia awansu zawodowego następuje z pierwszym dniem najbliższego miesiąca kalendarzowego, jeżeli inne przyczyny nie nastąpiły od pierwszego dnia danego miesiąca kalendarzowego (art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Ponieważ rozpoczęcie dziewiętnastego roku pracy, a więc przyczyna uzasadniająca powstanie prawa do dodatku, nastąpi w grudniu (z pytania wynika, że za kilka dni), wypłata pierwszego dodatku z tytułu wysługi lat – w wysokości 19% wynagrodzenia zasadniczego – powinna nastąpić wraz z wynagrodzeniem za styczeń.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Okres ochronny a umowa na czas określony

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony , obowiązującą od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2015 r. Znajduje się w niej zapis,...

 

Komu można wręczyć wypowiedzenie umowy-zlecenia?

Pracuję na dwie umowy-zlecenie dla jednej firmy (dotyczą nieco innych czynności). Jedna nie ma określonego okresu wypowiedzenia, a druga ma – 60 dni....

 

Ochrona przedemerytalna pracownika

Mam 57 lat i jestem pracownikiem stowarzyszenia. W ostatnim czasie zmieniły się władze stowarzyszenia, które postanowiły zmienić kilku pracownikom...

 

Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego a dalsza praca w szkole

Za kilka miesięcy nabędę prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Czy od września będę mogła dalej pracować w szkole na umowę zlecenia lub...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »