Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie umowy-zlecenia

Dorota Kriger • Opublikowane: 2013-06-07

Niedługo mam zacząć pracę w sklepie (praca wakacyjna) na umowę-zlecenie. Jak wygląda kwestia wypowiedzenia umowy? Chciałabym pracować do końca czerwca i 1 tydzień lipca, bo później wyjeżdżam. Pracodawca nie wie o moich planach, pewnie nikt by mnie nie zatrudnił w takiej sytuacji. Czy będę mogła bez problemu wypowiedzieć umowę? Czy muszę zachować jakiś termin?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umowa powinna zakończyć się z dniem, do którego zostanie zawarta, kwestie zaś związane z możliwością jej wypowiedzenia powinny być umieszczone w treści umowy. Zastosowanie będą mieć więc zapisy umowne, z którymi należy zapoznać się podczas podpisywania umowy, w razie zaś braku ich sprecyzowania w treści umowy zastosowanie będą mieć przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) dotyczące okresu wypowiedzenia. Zgodnie z art. 746 § 2 K.c.: „Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę”. Jeżeli umowa określa terminy wypowiedzenia, również można ją wypowiedzieć w każdym czasie, a więc ze skutkiem natychmiastowym, jednak tylko wtedy, jeżeli istnieją ku temu ważne powody. Takiego uprawnienia w umowie nie można się z góry zrzec (art. 746 § 3 K.c.).

Okres wypowiedzenia:

  1. będzie wynikał z umowy lub
  2. jeśli nie będzie w umowie określony, to umowę taką będzie można wypowiedzieć w każdej chwili, a także wtedy, gdy okres wypowiedzenia został ustalony w umowie, ale są ważne powody do natychmiastowego rozwiązania umowy.

W tym drugim przypadku należy liczyć się z koniecznością wypłaty ewentualnego odszkodowania, gdyby powód wypowiedzenia umowy był nie dość ważny.

Proszę pamiętać, że zawierając umowę, zobowiązuje się Pani do jej realizacji, jeśli więc nie zamierza Pani jej wykonywać zgodnie z ustaleniami, to również należy liczyć się z obowiązkiem wypłaty odszkodowania dającemu zlecenie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika będącego na zwolnieniu lekarskim

Obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Mam zwolnienie lekarskie do 28.08.2012 r.*, choruję od kilku miesięcy. Pozostało mi jeszcze 28 dni urlopu do...

 

Przedwstępna umowa o pracę

Dnia 1 czerwca powinienem rozpocząć pracę w pewnej firmie. Obowiązuje mnie 3-miesięczny okres próbny. Podpisałem list intencyjny lub raczej umowę...

 

Rozwiązanie umowy z powodu niewypłacalności firmy

W związku z niewypłacalnością przedsiębiorstwa, w którym pracuję, pracodawca już 14 dni zalega mi z należną wypłatą, chciałbym...

 

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę a rozwiązanie umowę o pracę

Moje pytanie dotyczy art. 23 K.p. Od nowego roku planowane jest przejście mojego obecnego pracodawcy na inną firmę. Przejście zakładu pracy jest związane...

 

Świadczenie pracy w okresie wypowiedzenia

Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Zamierzam wypowiedzieć umowę o pracę. Mój okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Od kiedy liczy się okres...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »