Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2014-06-27
Ubiegam się o świadczenie przedemerytalne. Rozwiązanie umowy o pracę (zawartej na czas określony) nastąpiło w oparciu o art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy. Pracodawca zwolnił wszystkich pracowników (17 osób). Jak w tej sytuacji mogę ubiegać się o świadczenie?
Problem w umowach terminowych polega na tym, że nie mam konieczności wskazywania przyczyny wypowiedzenia.
Prawo do świadczenia przedemerytalnego zostało uzależnione od szeregu warunków, m.in. od osiągnięcia określonego wieku, posiadania wymaganego stażu zawodowego, okresu zatrudnienia u ostatniego pracodawcy lub okresu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne czy też okresu pobierania renty, jak również od sposobu zakończenia: zatrudnienia lub działalności gospodarczej, czy też przyczyny utraty prawa do renty. Szczegółowe kryteria określono w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. 2004 r. Nr 120, poz.1252) odrębnie dla poszczególnych kategorii osób – pracowników, osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, rencistów. Niektóre z wymagań są tożsame dla wszystkich – na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych do wymagań takich zalicza się:
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje również na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z powodu przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat – kobieta oraz 60 lat – mężczyzna, jeżeli posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 30 lat – kobieta, a 35 lat – mężczyzna.
W tym wypadku przyczyny dotyczące zakładu pracy to:
Liczy się niewątpliwie ostatni stosunek pracy i sposób jego rozwiązania.
Jeśli jest możliwość, wystarczy, aby pracodawca sprostował świadectwo pracy. Jeśli nie chce współpracować – konieczne będzie powództwo sądowe o ustalenie przyczyny rozwiązania stosunku pracy i sprostowanie świadectwa pracy.
Dla ustalenia prawa do świadczenia przedemerytalnego niezbędne jest przedłożenie dokumentu potwierdzającego fakt rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego i podstawę prawną jego rozwiązania, tj. świadectwa pracy, a w razie, gdy w świadectwie pracy brak wskazania takiej podstawy prawnej – innego dokumentu, który wskazywałby na przyczynę rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego.
Pracodawca może wystawić zaświadczenie, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w powodów ekonomicznych.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane
Kodeks pracy
[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.
[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.