Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jaki okres wypowiedzenia przy umowie o pracę na czas określony?

• Autor: Dorota Kriger

Jaki okres wypowiedzenia obowiązuje pracownika, który zawarł umowę o pracę na czas określony (12 miesięcy) od dnia 08.07.2008 r.? Jest to umowa na 1/2 etatu. Od kiedy zaczyna biec okres wypowiedzenia w razie przedłożenia go pracodawcy w dniu 07.01.2009 r.?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Jaki okres wypowiedzenia przy umowie o pracę na czas określony?

Tryb rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony

Zgodnie z art. 33 Kodeksu pracy umowę na czas określony, zawartą na okres dłuższy niż 6 miesięcy, można rozwiązać za wypowiedzeniem tylko w sytuacji, kiedy w umowie o pracę umieszczono odpowiednią klauzulę. W przeciwnym razie umowę na czas określony można rozwiązać, stosując wszystkie pozostałe tryby rozwiązywania umów, przewidziane w Kodeksie pracy, poza wypowiedzeniem.

Okres wypowiedzenia umowy na czas określony wynosi 2 tygodnie. Bez znaczenia jest faktyczny okres zatrudnienia, warunkiem jest za to okres trwania umowy, wskazany w umowie – musi być dłuższy niż 6 miesięcy.

Oznacza to, że przy zawartej na okres jednego roku umowie można ją wypowiedzieć już po miesiącu jej trwania, o ile w treści umowy umieszczono klauzulę o możliwości wcześniejszego jej rozwiązania w trybie dwutygodniowego wypowiedzenia.

Wypowiadając umowę o pracę, należy pamiętać, że zgodnie z art. 30 § 21 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info