Indywidualne porady prawne
• Autor: Marta Handzlik
Chciałbym złożyć wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia w moim przypadku wynosi 3 miesiące, jednak chciałbym, aby pracodawca zwolnił mnie z obowiązku świadczenia pracy. Czy pracodawca musi zgodzić się na takie rozwiązanie? Czy istnieją jakieś wzory dokumentów, które mógłbym wykorzystać, składając takie wypowiedzenie?
Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie wynika wprost z przepisów Kodeksu pracy. W prawie pracy istnieją jedynie nieliczne przypadki przewidziane przez przepisy odrębne, np. przez ustawę o służbie cywilnej. Jednak zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy jest stosowane często w praktyce, i spowodowało powstanie piśmiennictwa i orzecznictwa z tym zakresie.
Zasadą jest, że zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy powinno mieć charakter wyjątku od zasady, zgodnie z którą pracownik ma prawo i obowiązek pracy, natomiast pracodawca jest zobowiązany dopuścić go do jej wykonywania. Sąd Najwyższy zajął stanowisko, iż jednostronna decyzja o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy musi być poparta koniecznością ochrony uzasadnionych i istotnych interesów pracodawcy, a jej wykonanie nie może naruszać praw pracownika (tak w uzasadnieniu wyroku SN z dn. 24.09.2003 r., sygn. akt: I PK 324/02).
W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie przez pracodawcę zgody pracownika na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, co eliminuje potencjalne problemy.
Podsumowując – to pracodawca musi wyrazić wolę zwolnienia Pana z obowiązku świadczenia pracy i nawet jeśli Pan złoży taki wniosek – pracodawca nie musi go uwzględniać.
Co do wzoru wypowiedzenia – nie istnieje jeden wzór, z którego można skorzystać. Jeśli jednak jest Pan zainteresowany – możemy dla Pana przygotować odpowiedni dokument, uwzględniający Pana sytuację faktyczną.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy