Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie podczas urlopu

Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-05-08

W dniu 27 lutego 2009 r., gdy byłam urlopie wypoczynkowym, pracodawca wręczył mi w moim domu wypowiedzenie. Przyjęłam je, ale pracodawca nie chce zapłacić mi żadnych należności. Pani prawnik w Inspekcji Pracy poradziła mi, żebym złożyła pozew o ustalenie właściwego terminu wypowiedzenia. Zakładając, że właściwy termin, w którym mogłam otrzymać wypowiedzenie, to 02.03.2009 r., to czy umowa kończy się 31 marca 2009 r.? Ponadto jak wyliczyć ekwiwalent za urlop (mam naliczone 7 dni takiego ekwiwalentu)?

»Wybrane opinie klientów

Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat

Prawnik Państwowej Inspekcji Pracy ma rację, gdyż zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika (art. 41). W związku z tym pracodawca mógł przedłożyć Pani wypowiedzenie najwcześniej po ustaniu Pani nieobecności, czyli po powrocie z urlopu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Stosując dalsze przepisy Kodeksu pracy dotyczące rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, a dokładnie art. 36 § 1, należy przyjąć, że okres wypowiedzenia umowy w Pani przypadku wynosi 1 miesiąc. Ponieważ zgodnie z art. 30 § 21 okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca, więc w przypadku gdy pracodawca mógł skutecznie przedstawić wypowiedzenie najwcześniej 02.03.2009 r., umowa zakończy się 30.04.2009 r.

Uznać należy więc, że nadal trwa stosunek pracy, który wiązał Panią z pracodawcą, i zakończy się on dopiero na koniec kwietnia. W związku z tym pracodawca powinien wypłacić wszelkie należności z tytułu umowy o pracę, w tym wynagrodzenie za miesiąc marzec i kwiecień (zgodnie z art. 49 Kodeksu pracy), ponieważ pracodawca poprzez niewłaściwe określenie terminu ustania pracy zastosował okres wypowiedzenia krótszy niż wymagany. Wynagrodzenie w tym przypadku powinno być wypłacone w takiej samej wysokości jak wynagrodzenie, które by Pani otrzymała, gdyby pracowała Pani w tym czasie.

Ponadto ma Pani prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop – także za miesiąc kwiecień.

W celu obliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 230, poz. 2290 z późn. zm.):

  1. podzielić podstawę ekwiwalentu przez współczynnik ekwiwalentowy (w 2009 r. wynosi on 21,08),
  2. podzielić tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez 8 (liczba godzin pracy/dzień),
  3. pomnożyć tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

Podstawę ekwiwalentu ustala się w zależności od tego, czy składa się tylko z elementów stałych czy też ze stałych i zmiennych, w sposób następujący:

  • elementy stałe ujmuje się w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu,
  • elementy zmienne – przyjmuje się średnią z tych składników z ostatnich 3 miesięcy.

Odprawa jest należna zgodnie z ustawą z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.), tylko gdy pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »