Wypowiedzenie umowy obcokrajowcowi w języku polskim

• Autor: Marta Handzlik

Czy pracodawca może przedstawić pracownikowi, który jest obcokrajowcem wypowiedzenie umowy tylko w języku polskim? Pracodawca odmawia przedstawienia dokumentu w innej wersji językowej. Umowa o pracę została przedstawiona w dwóch językach. Natomiast wypowiedzenie – już nie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (j.t. Dz. U. z 2011 r. Nr 43, poz. 224 z późn. zm.) umowy z zakresu prawa pracy, sporządza się w języku polskim, z zastrzeżeniem ust. 1b.

Umowa o pracę lub inny dokument wynikający z zakresu prawa pracy mogą być sporządzone w języku obcym na wniosek osoby świadczącej pracę władającej tym językiem, niebędącej obywatelem polskim, pouczonym uprzednio o prawie do sporządzenia umowy lub innego dokumentu w języku polskim.

Słowem – co do zasady dokumenty dotyczące prawa pracy sporządzane są tylko i wyłącznie po polsku, nawet jeśli stroną umowy jest cudzoziemiec.

Jednak na wniosek pracownika można sporządzić zarówno umowę, jak i wypowiedzenie w innym języku. Pracodawca powinien poinformować cudzoziemca, że ma prawo wnioskować o taką możliwość. Jednak nie ma obowiązku sporządzania wypowiedzenia umowy o pracę w innym niż polski języku, jeśli pracownik o to nie wnioskował.

Jeśli więc pracownik zawnioskował o drugą wersję językową – pracodawca nie może odmówić.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »