Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie umowy i propozycja dalszej pracy na czarno

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-03-08

Mam umowę o pracę na czas określony jeszcze na czas jednego roku oraz 14 dni okresu wypowiedzenia. Wczoraj zawezwano mnie do biura i oznajmiono, że mam się zwolnić, bo nie ma pracy. Jak się zwolnię, to przyjmą mnie na czarno. Pracuję w tym zakładzie od 8 lat. Powiedziano mi, że do końca tego miesiąca jeszcze jestem zatrudniona. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Jakie mam prawa?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Co do zasady, umowa o pracę zawarta na czas określony sama zawiera w sobie określenie momentu, w którym ustanie stosunek zobowiązaniowy zawarty przez pracodawcę i pracownika. Zatem umowa o pracę na czas określony stwarza szczególny rodzaj więzi prawnej, w której strony mają pewność istnienia stosunku pracy przez z góry oznaczony czas. Z drugiej strony mogłoby dojść do sytuacji, w której zawarcie wiele lat temu umowy o pracę na czas oznaczony wymagałoby od pracodawcy zatrudniania pracownika nieprzydatnego dla przedsiębiorstwa z uwagi na zmianę profilu produkcji.

Ustawodawca zawarł zatem w art. 33 K.p. prawo do umieszczenia w umowie o pracę zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcy klauzuli o dopuszczalności wypowiedzenia takiej umowy z zachowaniem dwutygodniowego wypowiedzenia.

Przepisy wskazują, że wypowiedzenie powinno być dokonane na piśmie. Istotny z punktu widzenia interesu pracodawcy jest fakt, że umowę o pracę na czas określony, w której zastosowano art. 33 K.p., można wypowiedzieć bez wskazania przyczyny wypowiedzenia.

Podsumowując, propozycja pracodawcy jest oczywiście niezgodna z prawem, ale obawiam się, że w sytuacji, gdy Pani sama nie wypowie umowy o pracę, otrzyma Pani wypowiedzenie, a że nie trzeba go uzasadniać – nie ma podstaw, aby kierować sprawę do sądu. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest wyrażenie zgody na zakończenie stosunku pracy, a gdy pracodawca zatrudni Panią „na czarno”, skierowanie do sądu pozwu o ustalenie istnienia stosunku pracy (to, że nie podpisze Pani umowy, nie znaczy, że ta umowa nie została zawarta, po prostu pracodawca będzie omijał prawo, nie opłacając za Panią składek i nie płacąc podatków).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »