Indywidualne porady prawne
• Autor: Marta Handzlik
Mijają już dwa lata odkąd jestem na emeryturze. Pracuję dodatkowo w zakładzie pracy na 1/2 etatu. Zgodnie z umową obowiązuje mnie 3-miesięczne wypowiedzenie. Czy składając takie wypowiedzenie mogę w jego trakcie złożyć (ze względu na stan zdrowia) wypowiedzenie natychmiastowe bez konsekwencji ze strony zakładu pracy?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika bez wypowiedzenia możliwe jest jedynie w przypadkach opisanych w art. 55 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666).
Zgodnie z tym przepisem pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
Formalnym warunkiem stwierdzenia powstania tej przyczyny rozwiązania stosunku pracy jest zasadniczo orzeczenie lekarskie wydane w trybie określonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w K.p.
Badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Tak więc pracownik sam z siebie nie może wykonać badań kontrolnych, aby mieć podstawę do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia.
To, że stan Pani zdrowia się pogarsza nie jest podstawą uzasadniającą skorzystanie z art. 55 K.p. – nawet jeśli jest Pani chora musi Pani wypowiedzieć umowę o pracę i odczekać aż do upływu okresu wypowiedzenia.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy