Indywidualne porady prawne
• Autor: Marek Gola
Pracodawca mojego ojca zlikwidował swoją działalność gospodarczą (sklep) z powodu bankructwa. Ojciec pracował u tego człowieka przez wiele lat na podstawie umowy o pracę. Tata był jedynym pracownikiem firmy. Czy pracodawca miał obowiązek wypłacić odprawę mojemu ojcu?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy oraz ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie. Z treści Pana pytania wynika, iż Pana ojciec był zatrudniony u przedsiębiorcy na podstawie umowy o pracę. Przedsiębiorca zlikwidował prowadzoną przez siebie firmę. Istotne jest, iż jedynym pracownikiem był Pana ojciec. Chciałby Pan wiedzieć, czy Pana ojcu należy się wypłata odprawy.
Według art. 8 ww. ustawy pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
Natomiast art. 10 ust. 1 ustawy podaje: „Przepisy art. 5 ust. 3-7 i art. 8 stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1”.
Innymi słowy, aby skutecznie dochodzić odprawy wypłacanej w wysokości wskazanej w art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, konieczne jest, by pracodawca zatrudniał co najmniej 20 pracowników, a przede wszystkim, żeby rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.
Z treści Pana pytania wynika, iż pracodawca ojca nie zatrudniał 20 osób, zatem rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy nie powoduje obowiązku wypłaty odprawy, bowiem nie mają do niego zastosowania przepisy tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych, które przewidują odprawę.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy