Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracownika

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Wypłata zaległych diet dla kierowcy

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-03-06

Pracuję na pełen etat jako kierowca. Chcę zmienić pracę. Przez okres zatrudnienia (6 lat) pracodawca nie wypłacał mi żadnych diet, dodatków ani nadgodzin. Czy jeśli sam złożę wypowiedzenie, będę mógł ubiegać się o zaległe elementy wynagrodzenia?

Katarzyna Siwiec

Nie ma żadnej różnicy, kto wypowie umowę o pracę. Jeśli tylko pracował Pan w godzinach nadliczbowych, to wynagrodzenie z tego tytułu będzie Panu przysługiwać, jeśli umowa o pracę zostanie rozwiązana:

za porozumieniem stron,

za wypowiedzeniem przez pracodawcę,

za wypowiedzeniem przez pracownika, czyli Pana.

Art. 1511 § 1 kodeksu pracy stanowi bowiem, że „za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:

1)  100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

a) w nocy,

b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;

2)  50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.

§ 2. Dodatek w wysokości określonej w § 1 pkt 1 przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia”.

Przepis ten w żaden sposób nie uzależnia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych od tego, kto rozwiąże umowę o pracę. Reasumując, jeśli to Pan wypowie umowę, nadal będzie miał Pan prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. To samo dotyczy innych należności wynikających ze stosunku pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Zwolnienie z pracy czy umowa na stałe?

Pierwszą umowę na czas określony dostałam 21.12.2005 r. i obowiązywała ona do dnia 31.07.2006 r. Następną podpisałam z dniem 01.08.2006 r. Ta umowa wygasa 31.07.2008 r. Od czerwca tego roku jestem na zasiłku chorobowym z powodu ciąży, zatem umowa została przedłużona do dnia porodu. Proszę mi wyjaśnić co z trzecią umową? Czy ta ostatnia jest traktowana jako trzecia, czy jest tylko przedłużenie drugiej?, Jeśli to trzecia, to czy nie powinna być na stałe? Czy po porodzie po prostu zostanę zwolniona?

Wypowiedzenie zmieniające ze strony pracownika?

Nabyłam prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu. Mam 29-letni staż pracy i umowę na czas nieokreślony – w obecnej firmie od 15 lat. Ponieważ została zawetowana ustawa o „bezlimitowym” dorabianiu przez rencistów, chciałabym zmienić etat na pół etatu, żeby pobierać całą rentę, a nie tylko jej część, bo tak będzie dla mnie korzystniej finansowo. Co w takiej sytuacji pracodawca musi, a co może dla mnie zrobić?

Okres wypowiedzenia – czy wlicza się umowę-zlecenie?

Podczas studiów, przez całe 5 lat, pracowałem u obecnego pracodawcy na podstawie umowy-zlecenia. Po zakończeniu studiów podpisałem umowę na czas nieokreślony. W ten sposób przepracowałem jeszcze 1,5 roku. Teraz niestety muszę zakończyć pracę dla tej firmy, prawdopodobnie za porozumieniem stron. Czy mam prawo domagać się 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia? Z firmą byłem de facto związany 7 lat.

Konsekwencje za odejście z pracy nie zwracając uwagi na okres wypowiedzenia

Od 2012 roku jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. W sumie pracuję już ponad 8 lat u tego pracodawcy. Jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje? Nie ukrywam, że chciałabym zrezygnować z tej pracy jak najszybciej. Czy pracodawca może mi wydłużyć okres wypowiedzenia? Nie mamy pracownika biurowego i jeżeli odejdę, to personel i pacjenci zostaną bez nadzoru i opieki. Jakie konsekwencje mnie czekają, gdybym odeszła wcześniej, nie zwracając uwagi na okres wypowiedzenia, który mnie obowiązuje?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika kontra dyscyplinarka

Mam prawie pewność, że pracodawca zamierza wręczyć mi wypowiedzenie dyscyplinarne z pracy. Czy składając jutro wypowiedzenie umowy o pracę, muszę nadal liczyć się z tym, że pracodawca będzie miał prawo wręczyć mi dyscyplinarkę, mimo że go uprzedzę i rano złożę wypowiedzenie w kadrach?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »