Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypłata miesięcznej odprawy - czy pracodawca ma rację?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-12-24

Pracodawca zwolnił mnie i kilka innych osób. Wypłacił mi 1-miesięczną odprawę, bo twierdzi, że liczy się tylko ostatnia umowa o pracę. Ja pracuję u niego od 2,5 roku, tylko miałam ciągle terminowe umowy. Czy pracodawca ma rację?

»Wybrane opinie klientów

Szybka i profesjonalna usługa. Będziemy w przyszłości korzystać z Państwa pomocy.
Stowarzyszenie Wkra
Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1474) „pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;

2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;

3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat”.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 stycznia 2003 r. (sygn. akt III PZP 20/02) stwierdził, że okres zatrudnienia u danego pracodawcy obejmuje nie tylko bieżące zatrudnienia, ale także każdy poprzedni okres zatrudnienia u tego pracodawcy, chociażby sprzed kilku lub kilkunastu lat.

Dlatego tez pracodawca nieprawidłowo wyliczył okres uprawniający do odprawy z tytułu zwolnienia grupowego. W takim przypadku pierwszym krokiem powinno być wezwanie pracodawcy do zapłaty reszty odprawy, a jeśli tego nie zrobi – skierowanie sprawy do sądu pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy premia wchodzi do podstawy urlopowej i zasiłkowej?

Zaproponowano mi umowę o pracę, gdzie wynagrodzenie to niska podstawa + premia uzależniona od wyników. Premia jest wypłacana co miesiąc, w inny...

Zwiększenie wynagrodzenia a podstawa wymiaru zasiłku

Podpisałam aneks do umowy zwiększający moje wynagrodzenie z 5500 brutto do 5900 zł brutto. Aneks miał wejść w życie za półtora miesiąca. Na kilka dni...

Prawo do premii uznaniowej

Czy w wieku przedemerytalnym pracodawca może nie wypłacać premii uznaniowej pracownikowi? Wcześniej dostawałam ją co miesiąc.

Wynagrodzenie z tytułu prowizji po rozwiązaniu umowy

Spodziewam się zwolnienia z pracy i moje pytanie dotyczy wynagrodzenia z tytułu prowizji po rozwiązaniu umowy. W umowie nie ma żadnego...

Nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy

Pobieram emeryturę od 01.05.2015 i zostałam ponownie zatrudniona na tym samym etacie w zakładzie budżetowym samorządowym. W 2017 r. planowana...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »