Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypłata diety za cały miesiąc pracy w delegacji

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2004-04-27

Czy pracodawca ma prawo wypłacać dietę za cały miesiąc pracy w delegacji przy wynagrodzeniu miesięcznym, a nie jak dotychczas tygodniowo do ręki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zagadnienie to łączy się z praktyką wystawiania poleceń wyjazdu służbowego, które powinny być niezwłocznie rozliczone. Oznacza to zobowiązanie pracownika do wypełnienia delegacji i przekazania pracodawcy, celem wyliczenia należności i niezwłocznego wypłacenia. Niezwłoczne wypłacenie oznacza dokonanie tej czynności bez nieuzasadnionej zwłoki.

W celu rozliczenia delegacji pracodawca musi dokonać szereg czynności technicznych na które jest potrzebny stosowny czas. Z tego powodu, w zależności od liczby zatrudnionych pracowników i systemu dokonywania rozliczeń finansowo-księgowych, uzyskanie należności delegacyjnych może trwać kilka dni.

Nie jest zrozumiałe dlaczego pracodawca dotychczas zwracał należności delegacyjne co tydzień, a obecnie robi to co miesiąc przy wypłacie. Zwrot należności delegacyjnych nie jest związany z terminem wypłaty wynagrodzenia za pracę. Z tego powodu zwrot tych należności powinien nastąpić niezwłocznie po przedstawieniu przez pracownika wypełnionej delegacji. Może się jednak zdarzyć, że pracownik przebywa na delegacji bez przerwy przez cały miesiąc i na taki okres opiewa polecenie wyjazdu służbowego. W tym przypadku, rozliczenie może nastąpić dopiero po tym całym miesiącu.

Podejrzewam, że w Pana przypadku, przebywał Pan na delegacji cały tydzień roboczy a po nim następne tygodnie robocze w danym miesiącu i pracodawca poprawnie rozliczał koszty co tydzień, a teraz chce sobie uprościć i dokonywać tego tylko raz w miesiącu. Taki sposób postępowania nie jest uprawniony, ponieważ polecenie wyjazdu służbowego nie obejmuje w całości całego miesiąca. W konsekwencji, poszczególne delegacje powinny opiewać na okresy np. od poniedziałku do piątku i po każdym takim okresie pracownik ma prawo wypełnić delegacje i zażądać zwrotu kosztów a pracodawca powinien to niezwłocznie uczynić.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Pracownicze stosunki międzyludzkie

Szanowni Państwo, spotkała mnie ostatnio nietypowa sytuacja. Wysłałam moje cv do firmy w odpowiedzi na anons w gazecie. Po jakimś czasie otrzymałam odpowiedź z...

 

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Kilka dni po ustaniu zatrudnienia byłam na L4. Po tym czasie złożyłam papiery do ZUS, żeby uzyskać zasiłek chorobowy. Dopiero po chorobie zarejestrowałam się...

 

Dodatek funkcyjny z tytułu zastępstwa pracownika

Proszę o pomoc w interpretacji zapisów § 7 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy...

 

Oddelegowanie pracownika obywatela Ukrainy za granicę

Polska firma zwykle prowadzi działalność na terenie Polski. Czasem wykonujemy zlecenia za granicą (UE). Oprócz Polaków zatrudniamy obywateli Ukrainy (na...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »